Rubriky:

Tipsport extraliga

Hokej mění pravidla! Gól jde dát i do posunuté branky, trestat se bude gratulace ke zranění soupeře

11. listopadu 2014 11:48 - Praha

Už před právě probíhající sezónou byla na základě schválení Mezinárodní hokejové federace IIHF zavedena některá nová hokejová pravidla, jako třeba hybridní icing či rozšíření útočných pásem na úkor toho středního. Od dnešního dne vstupuje v evropských zemích včetně České republiky v platnost řada dalších novinek. IIHF v průběhu září a října odeslala do členských zemí finální verzi pravidel na další čtyři roky, podle kterých lze například vstřelit gól do posunuté branky.

 

Milan Malíček, Právo

„A (změny) rozhodně nejsou jen kosmetické. Některé mají zásadní vliv na utkání," řekl ČTK předseda komise rozhodčích Českého svazu ledního hokeje Pavel Halas.

Jednou ze zásadních změn je, že rozhodčí mohou nově uznat i gól, který padne do posunuté branky: za předpokladu, že hráč vystřelil předtím, než byla branková konstrukce posunuta, nebo by puk v případě, že se konstrukce nepohne, přešel brankovou čáru.

Jaké změny pravidel byly zavedeny před sezónou?

Novinkou je například i uložení dvouminutového trestu hráči, který oslavuje spoluhráče nebo mu gratuluje ke zranění protivníka.

"Významná je i nová definice brejku nebo upravené projevy nesportovního chování," uvedl Halas. Poukázal tak na fakt, že nově mohou arbitři nařídit trestné střílení i v případě, že ujíždějící hráč má zjevnou šanci získat pod kontrolu volný puk a dostat se do samostatného nájezdu na brankáře. Doposud mohli rozhodčí trestné střílení nařídit jen v případě, že měl útočící hráč puk pod kontrolou.

Za nesportovní chování budou nyní rozhodčí udělovat menší (dvouminutové) tresty, dosud hokejisté dostávali desetiminutové osobní. Své týmy citelněji oslabí hráči, kteří na protest proti verdiktu rozhodčího udeří hokejkou nebo rukou do mantinelu nebo ochranného skla.

V pravidlech nově i tresty za plivnutí či kousnutí

Jako nesportovní chování s dvouminutovým trestem se bude hodnotit i případ, kdy útočící hráč zabrzděním nahodí ledovou tříšť na brankáře, který chytil puk. V pravidlech jsou nově zaneseny tresty za plivnutí nebo kousnutí protihráče. Zpřesněna byla i pravidla pro vhazování.

Čeští rozhodčí všechny změny detailně studovali minulý týden na semináři, komplexní informace o nich dostaly také kluby. Extraliga se podle nich začne řídit ve středu, kdy je na programu 19. kolo.

škv, ČTK, Sport.cz

Zrušit


Časová osa: Tipsport extraliga

Filtr článků - Tipsport extraliga


Podsekce:

         
  • Souhrn
  • Výsledky
  • Tabulky
  • Kalendář
  • Pavouk

Načítám data
Vyčkejte prosím, načítám data..