Rubriky:

Tipsport extraliga

Murín: Nedáváme góly, musím hlídat každou chybičku

13. října 2005 12:23 - ZLÍN

Deník Právo každoročně vyhlašuje cenu pro nejlepšího brankáře hokejové extraligy. Po první odehrané čtvrtině nejvyšší soutěže má šanci tuto trofej Igor Murín ze Zlína, jenž ocenění získal již po sezóně 2003/04. Dvaatřicetiletý slovenský gólman je znovu oporou zlínského klubu a poskytl Právu rozsáhlý rozhovor.

 

PRÁVO/Michaela Říhová

Po první čtvrtině extraligy vás zdobí skvělá bilance jednoho inkasovaného gólu na zápas. V čem tkví kouzlo nedobytné zlínské branky?
Hrajeme týmově a dobře směrem dozadu. Samozřejmě že i já něco chytím, ale kluci v obraně jsou skvělí a svými výkony mi práci dost usnadňují. Do útoku se moc netlačíme, spíš čekáme na chyby soupeře a zatím to vychází. Když se dostaneme do vedení, zpravidla ho už nepustíme.

V repríze finále s Pardubicemi jste doma z 27 střel inkasoval jediný gól, přesto jste prohráli. Je to pro gólmana hodně zničující?
Především psychicky mě porážka 0:1 dost ubíjí. Bohužel máme problém dát gól. Střelecky se po odchodech Lešky, Balaštíka či Erata trápíme. Pouze poslední Vsetín zaznamenal méně branek než my. Extraliga však běží dál, z jedné domácí prohry není potřeba dělat vědu.

Máte to ve zlínské brance náročnější než v uplynulém extraligovém ročníku?
Určitě. V minulé sezóně jsme často vedli po první třetině 3:0 a já mohl chytat v naprostém klidu. Nyní si musím dávat velký pozor, aby jedna moje chybička zápas nerozhodla. Nestěžuji si ale. Jsem v brance od toho, abych mužstvo podržel. A kluci v poli musí zase dát nějaký ten gól, ale útočné prosazení bez několika opor není jednoduché.

Který zápas byl pro vás doposud nejtěžší?
Přesně se to takhle nedá říci, ale větší koncentraci a úsilí musím vynaložit na cizím ledě. Většinu utkání jsme ovšem odehráli velmi dobře takticky a měli jsme i dost štěstí. Nečekal jsem, že po úvodní čtvrtině základní části budeme třetí, ale nepřeceňuji to. Extraliga je letos hodně vyrovnaná a nás navíc teď čeká šest střetnutí v řadě na kluzištích soupeřů. Naším hlavním úkolem stále zůstává dostat se do play-off mezi osm nejlepších týmů.

Jak vnímáte svou aktuální pozici v mužstvu?
Necítím se být hvězdou. Sezóna je dlouhá a na každého přijde krize, která se nevyhne nikomu. Ve Zlíně jsme s Martinem Altrichtrem dva rovnocenní brankáři. A jsem si jistý, že mě dokáže zastoupit a Zlín bude šlapat dál. Myslím, že si svoje úlohy dovedeme rozdělit ku prospěchu mužstva.

Není mezi dvěma kvalitními brankáři napětí a rivalita?
Určitě by Altrichter také radši chytal a nevysedával na lavičce. Nemáme však mezi sebou žádný vztahový problém, spíš takové zdravé soupeření. Jsme skoro stejně staří a dá se říct, že jsme kamarádi. Vždyť v kabině sedíme vedle sebe. Martin je kvalitní gólman a mně psychicky pomáhá, když vím, že mě při jakémkoliv poklesu formy či zdravotních problémech plnohodnotně nahradí.

Dokáže Zlín navázat i v této sezóně na předloňský titul a loňskou finálovou účast?
Věřím, že ano. Pořád máme silné mužstvo. O úspěchu či neúspěchu se rozhoduje až v play-off a já jsem přesvědčen, že disponujeme kádrem, kterému vyřazovací boje vyhovují. Postrádáme sice velké hvězdy, ale v play-off se pokaždé dokážeme semknout a v klíčových okamžicích zabrat.

Ve Zlíně působíte už třetí sezónu. Jak dlouho chcete na Valašsku vydržet?
V červnu příštího roku mi vyprší smlouva. Bude záležet na vedení klubu, zda budou se mnou spokojeni a nabídnou mi novou. Mně se ve Zlíně líbí. Je tu hezké město i super parta.

Jste tu i kvůli slovenskému trenérovi Bokrošovi?
Už jsem mockrát slyšel a četl, že si mě sem pan Bokroš přivedl. To však není pravda. Já jsem ve Zlíně podepsal smlouvu dřív než on. Jsem ale samozřejmě rád, že nás trénuje zrovna on. Bez ohledu na to, že jsme krajané.

Pocházíte z Trenčína. Máte ve Zlíně byt?
Ano. Nebylo by asi možné denně dojíždět. Jakmile mám ale trochu volna, sednu do auta a jedu za rodinou. Povede se mi to zhruba třikrát týdně. Sedmdesátikilometrová vzdálenost mezi Zlínem a Trenčínem se dá zvládnout docela rychle.

Hodně se v poslední době mluví o vaší brankářské výzbroji. Prý ji máte větší než dovolují pravidla...
To není pravda. Chytám v naprosto standardní výstroji. Na kalhotech mívám návleky s reklamami a možná v nich opticky působím mohutnějším dojmem. Předsezónní měření však jakékoliv porušení pravidel vyvrátilo. Ani případného změření v průběhu extraligového zápasu se tudíž neobávám.

Na jaře vás slovenská média kritizovala, že jste se stavěl laxně k pozvánce na soustředění před MS. Máte do budoucna zájem reprezentovat Slovensko?
V našem národním mužstvu mají pevnou pozici Lašák a Staňa. Na to, abych jim dělal trojku, jsem už trochu starý. To je post pro mnohem mladšího gólmana. Hlavně z tohoto důvodu jsem před šampionátem ve Vídni na pozvání reprezentačního kouče nereflektoval.

Čestmír Folk, Martin Kézr, Právo

Zrušit


Časová osa: Tipsport extraliga

Filtr článků - Tipsport extraliga


Podsekce:

         
  • Souhrn
  • Výsledky
  • Tabulky
  • Kalendář
  • Pavouk

Načítám data
Vyčkejte prosím, načítám data..