Florida - Carolina 6:1Jágr: gól, asistence a druhá hvězda utkání. Dotáhl se na další legendu NHL!

New York

Florida se s lehkostí vypořádala s další překážkou, v honičce za postupem do play off NHL vyhrála 6:1 nad Carolinou. Gólem a asistencí se zapsal do statistik i Jaromír Jágr, ziskem už 1798 bodů dotáhl Rona Francise v historické tabulce. Jeho zranění ruky z minulého prohraného zápasu s Bostonem nebylo nijak vážné, ale naděje Panterů na postup mezi osm nejlepších Východní konference nijak neposílily.

Jaromír Jágr (68) jásá po jednom z gólů s floridskými spoluhráči. Vlevo Brandon Pirri (73), vpravo gólman Caroliny Anton Chudobin (31).

Vyhráli i přímí konkurenti - Florida tak dál ztrácí tři body na devátou Ottawu, šest na osmý Boston. Jistou výhodou týmu může být to, že všechny čtyři zbylé zápasy základní části hraje na vlastním ledě.

Jágr byl vyhlášen druhou hvězdou zápasu za brankářem Robertem Luongem. V historickém pořadí podle zisku bodů jsou před ním už jen Gordie Howe, Mark Messier a Wayne Gretzky. Český útočník má nyní na svém kontě 721 branek a 1077 asistencí, na třetího Gordieho Howea ztrácí 52 bodů, stejně jako jeho bývalý spoluhráč z Pittsburghu Francis.

Historická tabulka bodování NHL:
1. Gretzky1487 zápasů/2857 bodů (894+1963)
2. Messier1756 zápasů/1887 bodů (694+1193)
3. Howe1767 zápasů/1850 bodů (801+1049)
4. Jágr1546 zápasů/1798 bodů (721+1077)
Francis1731 zápasů/1798 bodů (549+1249)

Ale jeho týmu není do zpěvu. V boji o osmičku ve Východní konferenci uspěl i osmý Boston - vyválčil výhru 3:2 v Detroitu. Ottawa v prodloužení zvítězila nad Tampou 2:1 a stále jí může hrát do noty to, že má proti rivalům zápas k dobru.

Jak vypadaly Jágrovy vydařené kousky? Ve 26. minutě se po jeho přihrávce z pravého kruhu trefil Brandon Pirri. Ve 34. minutě sám překonal Antona Chudobina po přihrávce Aleksandra Barkova od zadního mantinelu. Šestnáctým gólem v sezóně  dával na 3:0.

Panteři jasně vládli. Luongo, který slavil 400. vítězství v NHL, přišel o čisté konto až v čase 58:41 v oslabení. Celkem si připsal 31 zásahů.

"Od začátku do konce to byl dnes výborný výkon. Bohužel, ostatní výsledky nám moc nenahrávají, ale my se musíme soustředit sami na sebe," hodnotil trenér Gerard Gallant.

Bostonu pomohl velkolepý obrat

Boston vyhrál už počtvrté v řadě. V Detroitu mu k tomu pomohl velkolepý obrat ve třetí třetině.

Ještě 15 minut před koncem třetí třetiny prohrával o dva góly, když brankář domácích Petr Mrázek hájil čisté konto. Pak dorážkou v přesilové hře snížil Carl Söderberg, za další dvě minuty po skvělé akci Reillyho Smithe vyrovnal Loui Eriksson a obrat dokonal dvě minuty a osm sekund před koncem základní hrací doby svým premiérovým gólem v NHL obránce Zach Trotman. Mrázek po skvělých zákrocích poněkud selhal.

"Snažil jsem se vypálit po ledě do betonů, aby byla šance na dorážku. A ono to prošlo až do branky. V první chvíli jsem tomu nechtěl uvěřit. Byl jsem u vytržení. Neskutečný pocit," radoval se Trotman.

"Ten poslední gól bych rád vymazal. Myslel jsem si, že tu střelu mám a najednou mi prošla za záda," posteskl si Mrázek, který si připsal 22 zákroků. "Je to obrovské zklamání. Ve hře dnes byly dva důležité body a my nemáme ani jeden."

Mrázka, který svými posledními výkony odsunul z branky týmovou jedničku Jimmyho Howarda, jednoznačně zastínil gólman Bostonu Tuukka Rask, jenž pochytal 35 střel.

Bruins i Red Wings, kterým se v poslední době vůbec nedaří (tři prohry za sebou), nyní mají na kontě shodný počet 93 bodů.

Hudler asistoval

Ottawa, stále bez zraněného Milana Michálka, vedla nad Tampou od 6. minuty - trefil se Mark Stone. Jonathan Drouin vyrovnal a stav držel až do závěru prodloužení, kdy Senátorům trefil výhru Patrick Wiercioch.

Los Angeles se po drtivé výhře (8:2) nad Edmontonem posunulo na osmé místo Západní konference před Winnipeg. Stále sedmé Calgary prohrálo 1:4 na ledě St. Louis. Bod za asistenci si připsal Jiří Hudler a v kanadském bodování soutěže se posunul na sedmé místo.

Dvěma trefami upevnil vedení ve střelecké tabulce Alex Ovečkin. Dal už 52 gólů, Washington i díky němu vyhrál 5:4 po nájezdech v Montrealu. Dva zápisy přidal i John Tavares při výhře Islanders na ledě Columbusu (4:3 po nájezdech). Oba jsou v tabulce produktivity se 79 body hned za vedoucím Sidneym Crosbym (80) z Pittsburghu. Čtvrtý zůstává Jakub Voráček (77) z Philadelphie.

Statistika NHL:
Columbus - NY Islanders 4:3 po sam. nájezdech (1:1, 0:1, 2:1 - 0:0)
Branky: 8. Dubinsky, 52. Johnson, 57. Johansen, rozhodující sam. nájezd Letestu - 3. Boulton, 23. Tavares, 41. Strome. Střely na branku: 39:28. Diváci: 15 361. Hvězdy utkání: 1. Johansen, 2. Johnson, 3. Dubinsky (všichni Columbus).
Montreal - Washington 4:5 po sam. nájezdech (0:0, 3:2, 1:2 - 0:0)
Branky: 21. Petry, 35. Gilbert, 39. Eller, 56. Subban - 31. a 53. Ward, 35. a 52. Ovečkin, rozhodující sam. nájezd Brouwer. Střely na branku: 27:19. Diváci: 21 287. Hvězdy utkání: 1. Ovečkin (Washington), 2. Subban (Montreal), 3. Carlson (Washington).
Ottawa - Tampa Bay 2:1 v prodl. (1:1, 0:0, 0:0 - 1:0)
Branky: 6. Stone, 65. Wiercioch - 17. Drouin. Střely na branku: 34:29. Diváci: 18 097. Hvězdy utkání: 1. Wiercioch, 2. Hammond (oba Ottawa), 3. Bishop (Tampa Bay).
Detroit - Boston 2:3 (0:0, 1:0, 1:3)
Branky: 30. Glendening, 43. Weiss (Židlický) - 46. Söderberg, 48. Eriksson, 58. Trotman. Brankář Petr Mrázek odchytal za Detroit 58:28 minuty, ze 25 střel inkasoval 3 góly a úspěšnost zákroků měl 88,0 procent. Střely na branku: 37:25. Diváci: 20 027. Hvězdy utkání: 1. Rask (Boston), 2. Glendening (Detroit), 3. Trotman (Boston).
St. Louis - Calgary 4:1 (1:0, 1:1, 2:0)
Branky: 2. Schwartz, 21. Stastny, 57. Lehterä, 58. Berglund - 24. Monahan (Hudler). Střely na branku: 43:18. Diváci: 19 308. Hvězdy utkání: 1. Stastny, 2. Pietrangelo, 3. Schwartz (všichni St. Louis).
Minnesota - NY Rangers 2:3 (0:2, 1:0, 1:1)
Branky: 26. Pominville, 46. Vanek - 3. Moore, 15. Nash, 47. Miller. Střely na branku: 28:26. Diváci: 19 244. Hvězdy utkání: 1. Lundqvist, 2. McDonagh (oba Rangers), 3. Dumba (Minnesota).
Chicago - Vancouver 3:1 (1:1, 0:0, 2:0)
Branky: 7. Teräväinen, 49. Toews, 51. Krüger - 19. Dorsett. Střely na branku: 38:36. Diváci: 21 901. Hvězdy utkání: 1. Crawford, 2. Krüger, 3. Teräväinen (všichni Chicago).
Florida - Carolina 6:1 (1:0, 3:0, 2:1)
Branky: 47. a 47. Trocheck, 20. Mitchell, 26. Pirri (Jágr), 34. Jágr, 37. Barkov - 59. Terry. Střely na branku: 35:32. Diváci: 9827. Hvězdy utkání: 1. Luongo, 2. Jágr, 3. Trocheck (všichni Florida).
Los Angeles - Edmonton 8:2 (3:0, 2:1, 3:1)
Branky: 8. a 44. Gáborík, 39. a 50. Carter, 3. Brown, 10. Doughty, 33. Nolan, 43. Regehr - 28. Purcell, 59. Eberle. Střely na branku: 33:30. Diváci: 18 230. Hvězdy utkání: 1. Gáborík, 2. Kopitar, 3. Carter (všichni Los Angeles).