Rubriky:

Formule 1

Změny v pravidlech F1 se nelíbí pilotům, nesouhlasí ani Schumacher

19. března 2009 17:36 - PRAHA

Úterní rozhodnutí Mezinárodní automobilové federace (FIA) o změnách ve formuli 1 pěkně dopálilo řadu pilotů. Světová rada motorsportu přijala návrh, aby se mistrem světa stal jezdec s nejvyšším počtem vítězství na kontě a počet bodů sloužil jen jako pomocné kritérium. Fernando Alonso, Jarno Trulli, Jenson Button, ale i legendární Michael Schumacher jsou přesvědčeni, že pro formuli 1 jde o krok zpět.

„Nerozumím tomu, proč se pořád mění pravidla. Takové změny jen matou fanoušky,“ je přesvědčen Alonso, podle nějž FIA zcela ignorovala přání týmů, sponzorů, jezdců a koneckonců i samotných fanoušků. FIA totiž v úterý jednoznačně zamítla návrh asociace FOTA zastupující stáje ve startovním poli na změnu systému bodování. Ten přitom vycházel z výsledků celosvětového výzkumu veřejného mínění.

Údiv nad rozhodnutím FIA vyjádřil na svém webu i Schumacher. „Neumím si představit, že je to pro formuli 1 plus. Především, co se týká nového systému, který určí mistra světa. Jsem zastáncem posílení pozice vítěze, ale prohlásit šampiónem jezdce, který bude mít na kontě méně bodů než druhý v pořadí? V tom smysl nevidím,“ uvedl sedminásobný mistr světa.

Podobný názor jako Schumacher sdílí i Button. „Veřejnost bude mít problém pochopit, proč je mistrem světa jezdec s 60 body, když druhý v pořadí má 100,“ podotkl pro italský sportovní list Gazzetta dello Sport anglický pilot stáje Brawn GP. A navíc hrozí, že v polovině sezóny již nebude o co bojovat. „Po devíti závodech můžeme mít pilota, který ve zbytku sezóny bude moci lízat při závodech zmrzlinu a druhý v pořadí přitom bude jen o 18 bodů zpět,“ dodal Button.

Podle Trulliho má rozhodnutí FIA, v němž vedle změny systému hodnocení MS figuruje např. i zavedení rozpočtového stropu od roku 2010, mnoho negativ a žádná pozitiva. „Téměř se zdá, že formule 1 chce zemřít a budeme se poohlížet po jiném seriálu,“ řekl italský pilot stáje Toyota listu La Stampa. I Trulli varoval před nebezpečím, aby šampionát nebyl rozhodnutý daleko před koncem. „Je správné dát divákům více, vylepšit celou show. Nesmí to být ale na úkor ducha formule 1. A toho se právě velice bojím,“ dodal 34letý veterán startovního roštu.

pn, Sport.cz

Zrušit


Časová osa: Formule 1

Filtr článků - Formule 1