Rubriky:

Formule 1

Francouzský soud zamítl protest Ferrari proti pravidlům na příští sezónu

20. května 2009 14:26 - PRAHA

Francouzský soud ve středu v Paříži zamítl protest Ferrari proti pravidlům Mezinárodní automobilové federace (FIA) pro příští sezónu. Nejúspěšnější stáj historie tak nadále hrozí, že pokud vstoupí v platnost omezený rozpočet a dvojí technická pravidla, nepřihlásí se na rok 2010 do světového šampionátu formule 1.

Po neúspěšném pátečním jednání stájí, prezidenta FIA Maxe Mosleyho a šéfa formule 1 Bernieho Ecclestona se italský tým rozhodl podat na Mezinárodní automobilovou federaci žalobu. Ferrari, Renaultu, Red Bullu a Toyotě se totiž nelíbí zavedení rozpočtového stropu, který FIA schválila v rámci úsporných opatření. A tak stáje vyhrožují, že pokud toto pravidlo vstoupí v platnost, příští rok se formule 1 pojede bez nich.

Soudce sice uznal právo Ferrari protestovat proti novým pravidlům, žádost ale nakonec zamítl s tím, že tým mohl využít svého práva veta. Během zasedání Světové rady motorsportu v březnu a v dubnu sice stáj hlasovala proti těmto novým pravidlům, ale žádným způsobem nezmínila právo veta. "Nehrozí žádná bezprostřední škoda, které by bylo potřeba zabránit. Ani žádné nezákonné jednání, kterému by bylo potřeba zamezit," dodal soudce.

Räikkönen je přesvědčen, že Ferrari odejde

FIA na obhajobu zavedení rozpočtového stropu přinesla k soudu seznam týmů, které mají zájem o vstup do formule 1. A Ferrari na to okamžitě zareagovalo. „Lola, USF1, Wirth Research, Epsilon Euskadi, Ray Mallock Limited, Formtech, Campos Racing, iSport: to jsou jména týmů, které budou soutěžit v F1, jakou chce Mosley. S veškerým respektem, může mít šampionát s takovými stájemi stejnou hodnotu jako ten nynější, kde závodí Ferrari a další velké týmy, které psaly historii tohoto sportu?" táže se vedení italské stáje ve svém prohlášení.

"Pokud opravdu nastane scénář FIA, Ferrari do šampionátu nevstoupí. Budeme se účastnit takových závodů, které budou odpovídat našemu kalibru, zejména v oblasti technologického pokroku a dalších inovací," uvedla Scuderia na svém webu. K možnému ukončení angažmá Ferrari ve formuli 1, v níž italský tým figuruje od roku 1950, se vyjádřili i oba současní piloti. "Jsem přesvědčen, že z formule odejdeme," prohlásil Kimi Räikkönen. Podobné myšlenky má i Felipe Massa. "Když odejde Ferrari, formule už nebude taková jako dřív. Ať si lidé říkají, co chtějí. Pokud tady nebude Ferrari, ale druhořadé týmy..." uvedl. "Já stojím na straně Ferrari a myslím, že v tom boji nejsme sami. Ferrari se pouze postavilo do první řady," dodal loňský vicemistr světa.

Mosley rozhodnutí soudu uvítal 

Prezident FIA Max Mosley rozhodnutí pařížského soudu uvítal. „Žádný soutěžící by neměl nadřazovat své zájmy nad zájmy sportu, ve kterém závodí. FIA a obchodní partneři budou nyní pokračovat v práci s cílem zajistit blahobyt formule 1 v roce 2010,“ řekl Mosley.

"Do formule 1 se snaží dostat mnoho týmů. Pokud ztratíte Ferrari a přijmete nové stáje, nebude to to samé. Jezdím za Ferrari a jsem na to velmi hrdý,“ prohlásil  Felipe Massa po zamítnutí protestu.

Všechny týmy se znovu sejdou ještě tento víkend při Velké ceně Monaka a na programu mají další jednání s Maxem Mosleym. Uzávěrka přihlášek do seriálu mistrovství světa 2010 je v pátek 29. května.

vef, Sport.cz

Zrušit


Časová osa: Formule 1