Rubriky:

Formule 1

Fotbalový svaz musí začít jednat

19. května 2003 11:49 - PRAHA

Asistent rozhodčího je nejdříve zasažen pivní salvou, pak tři 'fanoušci' přelézají plot a před zraky pořadatele a za nečinnosti policie si jdou se sudím vyřídit účty pěstmi. Celkem udeří muže s praporkem třikrát... Rumunsko, Turecko...? Ale kdepak - takový obrázek nabídla v sobotním pražském derby Bohemians a Sparty česká fotbalová liga.

 

ČTK/Michal Krumphanzl

Jakou dohru bude mít skandál, který dosadí Spartu na ligový trůn? Pokutu a uzavření hřiště. Kontumaci ve prospěch letenských. O tom všem rozhodne tento týden disciplinární komise a řídící komise ligového shromáždění. Jeden z výtržníků, který si proměnil trávník v boxerský ring, bude trestně stíhán. "Hrozí mu až dva roky vězení," naznačila jeho vyhlídky policie, která zprvu řešila věc jako přestupek! Další muž, který se nebil, se provinil přestupkem proti veřejnému pořádku.

SKANDÁL Pražské derby skončilo inzultací
POLICIE Fanoušek obviněn z výtržnictví

Vzor: Anglie

Ale co dál? Je tohle to pravé řešení, které zabrání fotbalovým chuligánům, aby si učinili z fotbalových stadiónů chrámy pro své 'černé mše'? Agresivita fanoušků roste, svaz zatím zůstával v klidu. Zatímco Evropa bojuje proti rasismu, v Česku se v hledištích skandují fašistická hesla, na adresu fotbalistů tmavé pleti míří rasistické nadávky, hučí se na ně a házejí se po nich banány... V živé paměti je i útok 'příznivců' Baníků na vlak před čtyřmi lety, při němž byla vážně zraněna paní Cichá.

Výkonný výbor Českomoravského fotbalového svazu musí okamžitě jednat. Je nejvyšší čas, pokud se nechceme po řádění těchto individuí dožít mrtvých. Sobotní incident by měl být tím posledním impulsem k tomu, aby se i u nás začala uplatňovat účinná opatření po vzoru Anglie, kde je trestným činem již jen vkročení na trávník. Zakažme vstup na stadión výtržníkům doživotně. Kluby sice přijdou o několik radikálních takypříznivců, získají však mnohem více slušných a opravdových fanoušků, kteří teď raději sedí doma.

Zatím se ale na Strahově jen mele prázdná sláma. Slova, slova, slova...

Martin Kavka, Novinky

Zrušit


Časová osa: Formule 1