Rubriky:

Atletika

Nejrychlejší muž planety Bolt získal cenu Laureus

10. června 2009 19:32 - TORONTO

Jamajský sprinter Usain Bolt ve středu získal cenu Laureus. Trojnásobný olympijský vítěz se stal nástupcem tenisty Rogera Federera, který cenu označovanou jako sportovní Oscar obdržel v předchozích čtyřech letech. Cenu dvaadvacetiletý atlet dostal v kanadském Torontu, kde se zúčastní čtvrtečního atletického mítinku.

Na olympijských hrách v Pekingu se Bolt zapsal do dějin jako první atlet, který vyhrál stovku, dvoustovku a štafetu na 4x100 metrů ve světových rekordech.

Při přebírání ceny, kterou dostal z rukou předsedy akademie Laureus Edwina Mosese a jejího člena Michaela Johnsona, ukázal Bolt jako na dráze, nyní ale v saku, své vítězné gesto. "Jsem nadšený a poctěn, že se mi dostalo uznání jako mnohonásobným šampiónům Rogeru Federerovi, Michaelu Schumacherovi a Tigeru Woodsovi," uvedl sprinter.

"Usainova stovka v Pekingu byla nejlepším sprintem, který jsem kdy viděl, o tom není pochyb. V uplynulých dvou letech vlétl na scénu jako raketa a Laureus si zaslouží," řekl Johnson, jehož rekord na 200 metrů Bolt překonal časem 19,30 vteřiny. "Nemůžu říci, že je nejlepším sprinterem všech dob, k tomu musí vyhrát olympiádu a mistrovství světa, ale nevidím důvod, proč by to neměl dokázat," dodal Johnson.

Mezi kandidáty na sportovce roku byli spolu s Boltem ještě šampion formule 1 Lewis Hamilton, tenista Rafael Nadal, plavec Michael Phelps, fotbalista Cristiano Ronaldo a motocyklový jezdec Valentino Rossi.

Mezi ženami získala cenu Laures pro sportovkyni roku již koncem května podruhé v kariéře ruská tyčkařka Jelena Isinbajevová.

Jubilejní desátý ročník ankety neměl galavečer. Kvůli ekonomické krizi ho organizátoři zrušili a ceny předali individuálně.

ČTK

Zrušit


Časová osa: Atletika

Filtr článků - Atletika