Rubriky:

Atletika

Pletou si mě s chlapem, ale to mě nerozhází, říká atletka Semenyaová

8. září 2009 14:22 - JOHANNESBURG

Pouhý vtip, který ji nemůže rozházet, tak označila jihoafrická osmistovkařka Carsten Semenyaová situaci kolem testu pohlaví, který musela podstoupit před atletickým mistrovstvím světa. Řekla to v prvním obsáhlejším rozhovoru od srpnového berlínského vítězství magazínu You. Triumf na MS zcela zatlačily do pozadí pochybnosti o jejím pohlaví vzhledem k mužnému zjevu a hlubokému hlasu.

 

Anja Niedringhaus, ČTK/AP

"Pro mě je to celé žert, ale nevyvede mě to z rovnováhy," řekla osmnáctiletá atletka. O samotném sextestu hovořit nechtěla. "Vůbec na to nemyslím. Bůh mě stvořil takovou, jaká jsem, a dal mi talent běhat. Beru se taková, jaká jsem, a jsem na sebe pyšná," řekla.

V časopise se objevila i na sérii fotografií, na kterých pózuje v šatech, v úzkých kožených kalhotách i v botách na vysokých podpatcích. Je nalíčená a má na sobě šperky. "Ráda bych se častěji upravovala a chci se naučit sama líčit," uvedla.

Semenyaová v rozhovoru ale také připustila, že je zvyklá, že ji lidé považují za chlapce. Jako dítě prý ale žádné potíže se svým zevnějškem neměla. "Kluci mě vždycky přemlouvali, abych hrála s nimi v mužstvu, protože jsem byla dobrá. Nikdy mě nezlobili, byla jsem prostě jednou z nich. Ani dívky mě nezlobily, protože jsem jim pomáhala v tom, že mohly hrát s chlapci," uvedla Semenyaová.

Kauza kolem Semenyaové vznikla během MS těsně před finále osmistovky, ve kterém pak suverénně zvítězila v osobním rekordu 1:55,45. Jak se později ukázalo, testu pohlaví Jihoafrická atletická asociace ASA podrobila sportovkyni již před šampionátem, a to pod záminkou provedení normální dopingové kontroly. Podle švýcarského deníku Blick testy ukázaly, že Semenyaová je hermafrodit. Nejde však o oficiálně potvrzený výsledek. Jasněji tak bude zřejmě až po vypracování specializovaného posudku, který nařídila federace IAAF.

ČTK

Zrušit


Časová osa: Atletika

Filtr článků - Atletika