Rubriky:

Atletika

Formanová: S operací jsem udělala dobře

22. dubna 2004 10:51 - PRAHA

Bývalá mistryně světa v běhu na 800 metrů Ludmila Formanová musela kvůli zranění zad oželet závodění více než půl roku. Nyní má za sebou přípravu v Africe a formu se chystá vyladit na Kanárských ostrovech. Jak je připravena na návrat a jak trávila nucenou pauzu, vypráví Formanová v rozhovoru pro deník Právo.

 

PRÁVO/Václav Jirsa

Asi nelze začít jinak než otázkou na váš zdravotní stav...
Musím zaklepat, všechno je v pořádku. Po operaci zad se to výrazně zlepšilo, už můžu trénovat takřka bez omezení. Jen v posilovně jsem si ze začátku pro jistotu dávala menší zátěže.

Dlouho jste váhala, jestli na operaci zad půjdete. Myslíte, že jste udělala dobré rozhodnutí?
Určitě. Moc mi pomohla, navíc mi doktoři říkali, že bych na ní musela do dvou let stejně jít.

Máte za sebou dva tréninkové pobyty v Africe, v sobotu letíte na Kanárské ostrovy. Jak jste s dosavadní přípravou spokojená?
Odtrénovala jsem vše, co jsem potřebovala, měli jsme tam dobré podmínky. Hlavně jsem chtěla odjet za teplem, protože v Čáslavi nemáme žádnou halu a i když v Africe trochu víc pršelo, svůj účel pobyt splnil. Teď už se budu připravovat spíš rychlostně, na Kanárech strávím dva týdny

Kdy se vrátíte na atletické ovály i při závodě?
Rozhodla jsem se odříct mítink v katarském Dauhá, takže začnu až za měsíc při extralize na Kladně. Pak pojedu s USK na Evropský pohár, ještě absolvuje jeden mítink a pak už mě čeká Zlatá tretra, kde se potkám i s Mutolaovou.

Zdravotní problémy vás pronásledují v podstatě celou kariéru. Přemýšlela jste, co může být jejich příčinou?
Určitě má vliv to, že na stadiónu v Čáslavi, kde odmala trénuji, není takřka žádná možnost regenerace. Možná je to dané i fyziologicky. Dělám atletiku patnáct let, tak na těle to musí nějaké stopy zanechat.

Po operaci zad jste více než půl roku neběžela žádný závod. Jak jste období bez atletiky trávila?
Zařizovala jsem dům, který jsme si v Čáslavi s přítelem Petrem pořídili a taky jsem chodila do školy, na FTVS jsem v pátém ročníku a po prázdninách bych snad měla skončit.

Jak dlouho se ještě chystáte závodit a čemu se budete věnovat po konci kariéry?
Nerada plánuji dlouho dopředu, uvidím podle výsledku na olympiádě. Budu mít trenérský diplom s fakulty a práce s talenty mě baví, ale tady v Čáslavi trénují všichni kromě Jarmily zadarmo, takže bych se tím živit nemohla. Docela mě bavila i práce spolukomentátorky v televizi, kterou jsem si při zranění vyzkoušela. Určitě chci mít děti a s přítelem uvažujeme o svatbě, ale papír pro náš vztah není důležitý.

Michal Osoba, Sport.cz, Právo

Zrušit


Časová osa: Atletika

Filtr článků - Atletika