Rubriky:

Ostatní sporty

Sáblíkové na ME vyšla taktika, utahala svou největší soupeřku

14. ledna 2007 16:20 - COLLALBO

Slzy štěstí se objevily na tváři české rychlobruslařky Martiny Sáblíkové brzy poté, co cílem závěrečného závodu na evropském šampionátu ve víceboji projela její největší soupeřka Ireen Wüstová. V té chvíli totiž bylo jasné, že česká reprezentantka získala v devatenácti letech svůj první velký titul.

 

www.martinasablikova.cz

Sáblíková v té době měla závod už dávno za sebou a čekala, zda se jí v souboji na dálku podaří nizozemskou favoritku porazit o potřebných 14,05 sekundy. Podařilo se jí to i s malou rezervou, a to i díky dobře zvolené taktice.

"Trenér Novák mi určil tvrdou taktiku. Hned od prvních metrů jet naplno. Moje rychlé mezičasy měly vyprovokovat Wüstovou k rychlému tempu, které v závěru nezvládla," řekla po skončení čtyřboje v telefonickém rozhovoru pro ČTK nejmladší mistryně Evropy v historii.

Kouč prý svou svěřenkyni psychicky připravil k útoku na světový rekord na otevřené dráze. Ten také časem 6:58,45 minuty vytvořila. "Přesvědčil mě, že je v mých silách dosáhnout času pod sedm minut. Jsem vytrvalostní typ, mám hodně natrénováno. Přesto jsem měla ze závěru pětikilometrového závodu také trochu obavy. Dojela jsem ale v pohodě," uvedla Sáblíková.

S trenérem si i trochu poplakali

Ani po dosažení skvělého času neměla jistý titul a musela čekat na výkon do té doby vedoucí Wüstové, jež nastoupila na start až v poslední dvojici. "Byla jsem dlouho jako na trní. Wüstová totiž rozjela závod velmi dobře, ztrácela teprve v závěrečném kilometru, kdy nevydržela se silami," líčila Sáblíková, která teprve po chvíli začala zcela vnímat svůj životní úspěch.

"Když mi všechno došlo, tak jsme si s trenérem i trochu poplakali. Uvědomila jsem si, že dlouhá dřina stála za to. Počínaje tvrdou letní přípravou a konče například prosincovým soustředěním na zdejší dráze v Collalbu, kam jsme odjeli opět hned po novém roce. Trenér mi dokázal skvěle načasovat formu," upozornila Sáblíková, které se povedly všechny čtyři disciplíny.

Speciálem na Sportovce roku

Právě v Collalbu je Sáblíková takřka jako doma, neboť v tomto italském středisku tráví čeští rychlobruslaři velkou část své přípravy. "Jezdíme sem už osm let. Líbí se mi zdejší příroda, hory, krásné lesy. Vyhovuje mi i zdejší dráha. Ráda se sem vracím," vychvalovala Sáblíková tamní prostředí.

Především proto ji trochu mrzelo, že si titul nestačila pořádně vychutnat a hned po vyhlášení výsledků spěchala společně s trenérem na nedaleké letiště. Tam už na ni čekal letecký speciál, aby rychlobruslařku dopravil do Prahy na večerní vyhlášení nejlepších deseti sportovců České republiky za loňský rok.

"Na vyhlášení v Praze se těším. Ale současně mě mrzí, že nemohu zůstat a vychutnat si na slavnostním večeru můj dnešní úspěch. Všechno se ale stihnout nedá," povzdychla si Sáblíková.

ČTK

Zrušit


Časová osa: Ostatní sporty