Rubriky:

Ostatní sporty

Totmjaninová a Marinin jsou počtvrté za sebou mistry Evropy

26. ledna 2005 22:38 - PRAHA

Ruští krasobruslaři Taťjana Totmjaninová a Maxim Marinin se počtvrté za sebou stali mistry Evropy v soutěži sportovních dvojic. V italském Turíně ve středu o více než 19 bodů porazili krajany Julii Obertasovou a Sergeje Slavnova. Bronz získali Maria Petrovová a Alexej Tichonov. Všechny tři medaile v této kategorii Rusové získali po jedenácti letech, naposledy se jim to povedlo v Kodani 1994.

Úřadující mistři světa Totmjaninová s Marininem zahajovali program závěrečné skupiny a od začátku své jízdy nenechali nikoho na pochybách, že si do Turína přijeli pro titul. Svěřenci Olega Vasiljeva čistě předvedli všechny sólové i odhazované skoky a jistota jim nechyběla ani při obtížných zvedaných figurách.

A to navzdory tomu, že před třemi měsíci na Americké brusli při jedné z nich Totmjaninová spadla na hlavu a s otřesem mozku a podlitinami v obličeji skončila v nemocnici. Stejný prvek zařadili do jízdy i na evropském šampionátu. "Řekla jsem si: 'Díky bohu, že to můžu udělat znova'," oddechla si bezprostředně po závodě Totmjaninová.

Na stříbrnou příčku se z loňské "bramborové" pozice dostali Obertasová se Slavnovem. Talentovaní krasobruslaři se stali teprve čtvrtou dvojicí historie, která dokázala úspěšně provést čtverný twistovaný lutz. Osmnáctiletá Obertasová pak sice skočila jen dvojitý toeloop a partner zaváhal u zvedané figury v polovině jejich volné jízdy, ale i tak bezpečně uhájili druhou pozici z krátkého programu.

Chybám se totiž nevyhnuli ani veteráni Petrovová s Tichonovem. Ve třiatřiceti letech vůbec nejstarší účastník evropského šampionátu na rozdíl od krátkého programu nezaváhal u sólového trojitého toeloopa, ale jeho partnerka nedokázala čistě vyjet ani z jednoho ze dvou odhozených skoků.

V úzké evropské špičce byl mezi ruskými medailisty a zbytkem pouze třináctičlenného startovního pole výrazný odstup. Čtvrtí Němci Aljona Sawtschenková, Robin Szolkowy na medaili ztratili více než sedmnáct bodů.

České krasobruslení po nedávném ukončení amatérské kariéry Kateřiny Beránkové a Otta Dlaboly v této kategorii zastoupení nemělo.

Výsledky - sportovní dvojice:
1. Totmjaninová, Marinin 196,28 bodu, 2. Obertas, Slavnov 177,10, 3. Petrovová, Tichonov (všichni Rus.) 175,89, 4. Sawtschenková, Szolkowy (Něm.) 158,73, 5. Volosožarová, Morozov (Ukr.) 151,79, 6. Handkeová, Wende (Něm.) 135,19.

ČTK, Sport.cz

Zrušit


Časová osa: Ostatní sporty

Filtr článků - Ostatní sporty