Rubriky:

Cyklistika

Cyklista Kreuziger vyhrál závod ProTour Kolem Romandie

3. května 2009 15:06 - ŽENEVA

Český cyklista Roman Kreuziger vyhrál tři dny před svými 23. narozeninami závod Kolem Romandie, jenž je zařazen do nejvyšší kategorie ProTour. Člen týmu Liquigas udržel náskok v celkovém pořadí v nedělní závěrečné páté etapě s cílem Ženevě a po loňském vítězství v závodě Kolem Švýcarska si připsal druhý velký triumf mezi profesionály.

Kreuziger tak vylepšil v Romandii své loňské druhé místo, přičemž rozhodující krok k celkovému vítězství v 63. ročníku udělal v sobotní královské etapě. Tu vyhrál po úniku a vytvořil si náskok 18 sekund před Rusem Vladimirem Karpecem, který v závěrečném úseku o délce 150,5 kilometru udržel. Na třetím místě skončil s odstupem 25 sekund Rein Taaramäe z Estonska.

"Kolem Romandie byl můj první cíl na tuto sezónu, druhým je Tour de France," řekl novinářům Kreuziger, jenž nebude startovat na blížícím se Giru d'Italia. "Budu ještě obhajovat titul na závodě Kolem Švýcarska a pak povedu náš tým Liquigas společně s Vicenzem Nibalim na Tour," uvedl 13. muž loňského ročníku "Staré dámy".

Raboň nakonec obsadil až 98. místo

Po svém druhém velkém triumfu v neděli Kreuziger zopakoval, že v budoucnu by rád atakoval nejvyšší mety právě na nejslavnějším závodě světa. "Samozřejmě mám ambice skončit na stupních vítězů na Tour. Ale zatím je ještě brzy říci, zda jsem stejný kalibr jako Miguel Indurain nebo Lance Armstrong," uvedl syn bývalého československého cyklokrosového reprezentanta.

Velký talent české cyklistiky Kreuziger převzal v sobotu žlutý trikot lídra od krajana Františka Raboně, jenž vyhrál úterní prolog a podílel se na pátečním vítězství svého týmu Columbia-Highroad v časovce družstev. Raboň nicméně nabral v posledních dvou etapách ztrátu přes půl hodiny a obsadil celkově 98. místo.

Juniorský mistr světa z roku 2004 Kreuziger dokončil dnešní závěrečnou etapu jako 24. v hlavím poli, které do cíle dovedl Španěl Oscar Freire. Trojnásobný světový šampion si tento týden v Romandii připsal druhé etapové vítězství.

Cyklistický závod Kolem Romandie - 5. etapa (150,5 km):
1. Freire (Šp.) 3:29:49 hod., 2. Farrar (USA), 3. Fernandez (Šp.), 4. Gilbert, 5. Sijmens (oba Belg.), 6. Martin (Něm.), ...24. Kreuziger všichni stejný čas, 130. Raboň (oba ČR) -12:25.
Konečné pořadí:
1. Kreuziger 14:20:14, 2. Karpec (Rus.) -18, 3. Taaramäe (Est.) -25, 4. Valverde (Šp.) -46, 5. Urán (Kol.) -48, 6. Bak (Dán.) -1:01, ...98. Raboň -34:27.

ČTK

Zrušit


Časová osa: Cyklistika

Filtr článků - Cyklistika