Desátou etapu Vuelty vyhrál Zabel

SABADELL (Španělsko)

Německý cyklista Erik Zabel porazil v závěru desáté etapy po dlouhé době svého největšího spurterského rivala Alessandra Petacchiho a Ital, který letos vyhrál šest etap na Giro d'Italia a čtyři na Tour de France, se po dvou triumfech v předchozích etapách tentokrát musel spokojit s druhým místem.

Tak jak dojeli v pořadí 10. etapy Vuelty: zleva německý cyklista Erik Zabel před Italy Alessandrem Petacchim a Fabriziem Guidim

Ve zlatém trikotu vedoucího jezdce se i dnes udržel Isidro Nozal. V desáté, 194 kilometrů dlouhé etapě, která peloton zavedla z Pyrenejí do blízkosti Barcelony, dojel španělský kolega Jana Hrušky z týmu ONCE na 21. místě tři vteřiny za vítězem. Před dnem volna má v čele průběžného hodnocení náskok minutu a 48 vteřin před krajanem Igorem Galdeanem.

Zabelovi udělal čtvrtý triumf v kariéře ve španělském podniku velkou radost. "Pro moje ego je vždycky potěšující, že dokážu porazit někoho tak úspěšného jako Petacchi," řekl v cíli třiatřicetiletý Zabel. "Tento závod je pro mne důležitý ze tří důvodů. Je prestižní, na Mallorce žije velká německá komunita, která ho sleduje, a navíc je to výborná příprava na mistrovství světa v Hamiltonu," vypočítal německý spurter.

Poklidný průběh etapy narušil jen únik šestičlenné skupiny cyklistů, která si vypracovala až dvouminutový náskok. Peloton však uprchlíky přibližně 30 kilometrů před cílem dojel a jezdci týmu Fassa Bortolo pak v zárodku zlikvidovali i další pokus malé skupinky. V úterý cyklisty čeká přesun do jihovýchodního Španělska. Z Utielu ve Valencii pak odstartují do 162 kilometrů dlouhé 11. etapy.