Rubriky:

Cyklistika

Armstrong se po časovce družstev dotáhl na lídra Tour Cancellaru

7. července 2009 17:42 - MONTPELLIER

Čtvrtou etapu Tour de France, kterou byla časovka družstev na 39 km, vyhrála stáj Astana v čele se sedmatřicetiletým Lancem Armstrongem. Sedminásobný vítěz slavného závodu se díky tomu v průběžném pořadí dotáhl na lídra Fabiana Cancellaru. Liquigas s českým jezdcem Romanem Kreuzigrem obsadil čtvrté místo.

 

Eric Gaillard, Reuters

Tour dnes viděla týmovou časovku poprvé od roku 2005. Jezdci Astany vyrazili na trať v okolí Montpellier jako poslední a do cíle dojel v jasně nejlepším čase. Druhý Garmin-Slipstream zaostal o 18 vteřin, Cancellarův Team Saxo Bank byl na třetím místě pomalejší o 40 vteřin.

Armstrong, který byl po pondělní etapě na třetím místě průběžné klasifikace se čtyřicetivteřinovou ztrátou, se tak na vedoucího Cancelllaru dotáhl a v čele mají oba naprosto shodný čas.

Sedmatřicetiletý Američan si však na návrat do žlutého trikotu, který naposledy oblékl na Tour v roce 2005, bude muset počkat, protože v čele pořadí je díky vítězství v úvodní časovce jednotlivců stále Cancellara. "Mají tady švýcarské hodiny. Čas je na mé straně," žertoval po etapě lídr stáje Saxo Bank. Třetí příčka patří vítězi Tour z roku 2007 a Armstrongovu týmovému kolegovi Albertu Contadorovi, který na vedoucí duo ztrácí 19 vteřin.

"Jsem trochu zklamaný, protože jsem se do žlutého trikotu chtěl dostat. Taková je holt cyklistika," přidal Armstrong. "Začínám litovat, že jsem předchozí čtyři roky proležel na pláži. Ale dnes jsme udělali maximum. Když se ohlédnu za naším výkonem, tak jsme bojovali, tým byl perfektní a lépe jsme jet nemohli," dodal.

Kreuziger si v průběžném pořadí pohoršil

Kreuzigrův Liquigas za vítěznou Astanou zaostal o 58 vteřin. Český cyklista si tak v průběžném pořadí pohoršil o tři příčky a patří mu 15. místo s mankem minuty a 31 sekund. V soutěži o bílý trikot pro nejlepšího jezdce pod 25 let ztrácí Kreuziger na vedoucího Němce Tonyho Martina 40 vteřin.

"Byl to hodně dobrý výkon celého týmu. Dlouho jsme jeli pohromadě, první náš závodník odpadl zhruba šest kilometrů před cílem, další až na kiláku," řekl Kreuziger na svých internetových stránkách. "Dávali jsme si pozor v zatáčkách, kde se dost padalo. Byl nesmysl tam riskovat, protože v nich člověk skoro nic nezískal, ale mohl hodně ztratit. Měli jsme to dobře najeté, trasu jsme si byli projet ještě dnes ráno," dodal.

Jedinou slabší chvilku si Liquigas podle českého jezdce vybral v samém závěru. "Na pětistovce jsme se trošku trhli a mohli jsme tam ztratit možná šest nebo sedm vteřin," uvedl.

Časovka se neobešla bez pádů

V průběžném pořadí je Kreuziger patnáctý, očekává však, že většina lépe postavených jezdců v prvních větších kopcích odpadne. "Vydělal jsem třeba na Meňšova s Evansem, což je hodně dobré," dodal.

Úterní časovka se neobešla bez několika pádů a karambol se nevyhnul ani vítězi letošního Gira d'Italia Denisovi Meňšovovi. Ruský cyklista nezvládl zatáčku a po nárazu do bariéry upadl. Bez problémů sice pokračoval v závodě, ale jeho Rabobank ztratil cenné vteřiny a skončil na jedenáctém místě.

Meňšova tak zatím na Tour provází smůla, když v úvodní časovce jednotlivců nabral 90 vteřinovou ztrátu a v pondělní etapě zaostal o 41 vteřin.

Cyklistický závod Tour de France - 4. etapa (časovka družstev 39 km):

1. Astana 46:29, 2. Garmin-Slipstream -18, 3. Saxo Bank -40, 4. Liquigas -58, 5. Columbia-High Road -59, 6. Kaťuša -1:23, 7. Caisse d'Epargne -1:29, 8. Cervelo -1:37, 9. AG2R La Mondiale -1:48, 10. Euskaltel-Euskadi -2:09.

Průběžné pořadí:

1. Cancellara (Švýc.) 10:38:07, 2. Armstrong (USA) stejný čas, 3. Contador (Šp.) -19, 4. Klöden (Něm.) -23, 5. Leipheimer (USA) -31, 6. Wiggins (Brit.) -38, 7. Zubeldia (Šp.) -51, 8. Martin (Něm.) -52, 9. Zabriskie (USA) -1:06, 10. Millar (Brit.) -1:07, ...15. Kreuziger (ČR) -1:31.

ČTK

Zrušit


Časová osa: Cyklistika

Filtr článků - Cyklistika