Rubriky:

Cyklistika

Vyšetřování Armstronga kvůli dopingu je vyhazování peněz, tvrdí právníci

6. srpna 2010 10:41 - NEW YORK

Snaha amerických úřadů usvědčit sedminásobného vítěze Tour de France Lance Armstronga z dopingu je podle právníků osmatřicetiletého cyklisty jen plýtváním peněz daňových poplatníků. Stovky jezdců prý dosvědčí, že Amrstrong zakázané látky neužíval.

 

Bas Czerwinski, ČTK/AP

Právníci tak reagovali na nová obvinění v médiích, podle kterých jeden nejmenovaný člen bývalé stáje US Postal vypovídal o dopingových praktikách v týmu. Armstrong, který za stáj závodil v letech 1998 až 2004, prý o organizovaném užívání látek věděl, schvaloval ho a sám využíval například krevní transfuze.

"Tenhle příběh je plný nejmenovaných zdrojů a prosáknutých informací z výpovědí před velkou porotou, které kolem případu mají vytvořit cirkusovou atmosféru," citovala Armstrongova právníka Bryana Dalyho agentura Reuters.

"Jestli nějací cyklisté tvrdí, že Lance Armstrong dopoval tak se buď pletou, nebo lžou. Stovky jezdců, se kterými Lance jezdil, potvrdí opak a nemusím zdůrazňovat, že během kariéry neměl jediný pozitivní test," dodal.

Armstrongovi právníci také obvinili Americkou antidopingovou agenturu USADA, že slibuje cyklistům nižší tresty za doping, pokud jí pomůžou usvědčit Armstronga. "Mají změnit výpovědi, které podali v minulosti a pod přísahou. Moc federálních úřadů je zneužívána k vyšetřování pochybných svědectví. To prostě není správné, není to americké a je to plýtvání penězi daňových poplatníků," dodal Daly.

Armstrong čelí obviněním z dopingu prakticky po celou dobu kariéry. Úřady cyklistu začaly vyšetřovat poté, co ho udal bývalý kolega ze stáje US Postal Floyd Landis.

Sám Landis, který kvůli užívání zakázaných látek přišel o triumf na Tour de France v roce 2006, uvedl, že před třemi lety dostal od USADA nabídku nižšího trestu, pokud jí pomůže usvědčit Armstronga. Tehdy však odmítl, protože považoval jednání agentury za urážku.

ČTK

Zrušit


Časová osa: Cyklistika

Filtr článků - Cyklistika