Rubriky:

Cyklistika

Svorada: Nejvyšším cílem je olympiáda

3. prosince 2003 11:05 - PRAHA

Nemá za sebou úplně vydařenou sezónu, přesto vyhrál popáté korunu pro krále české cyklistiky. Ján Svorada na konec silničářské kariéry zatím nemyslí, zůstává dál ve stáji Lampre a v rozhovoru pro Právo říká: "Na jeden nebo dva roky už nemá cenu něco měnit. V pětatřiceti se neodvažuju dívat dál."

 

Archiv

Nečekal jste od uplynulé sezóny přeci jen trochu víc?
Samozřejmě, že už jsem měl lepší roky, ale na druhou stranu jsem zase úplně naprázdno nevyšel.

Cením si třeba svého vystoupení na Giru, kde mi k vyhrané etapě chybělo málo, na Murcii jsem vyhrál i časovku družstev, což se mi nikdy předtím nepodařilo.

Ale býval jste zvyklý na více vítězství než čtyři?
Holt už nejsem nejmladší... Ale opět je to pro mě impuls, abych byl příští rok lepší.

Užíváte si ještě volno?
Celý listopad už tvrdě trénuju, za deset dní máme první sraz s týmem, kde se dozvím víc o závodním programu a další novinky.

Na co se v nové sezóně nejvíc zaměříte?
Mým hlavním cílem je olympiáda, kam se chci nominovat a pokusit se o slušný výsledek. A pak určitě pojedu jeden z velkých etapáků - Giro, Tour nebo Vueltu. Já osobně bych to viděl spíš na Giro, možná Vueltu. Nevím totiž, jestli náš tým na Tour pozvou.

Kdy byste měl začít závodit?
Vlastně hned zkraje sezóny. Pojedu jednorázovku v Marseille a pak závod Etoile de Bességes, na který mám docela dobré vzpomínky.

Už víte, jak bude vypadat váš tým v příští sezóně?
Jádro by mělo zůstat stejné. Dál u nás bude jezdit Casagrande, zůstávají i Garate nebo Loddo. No a podle posledních zpráv by k nám měl přijít bývalý mistr světa Vajnštejns a Slovinec Hauptman, který dokáže výborně rozjíždět spurty.

V této sezóně byl spurtérským fenoménem Ital Petacchi, který dokázal zastínit všechny mistry hromadných dojezdů. Jaký je to podle vás závodník?
Jasně dokázal, že už se dostává na úroveň krajana Cipolliniho. Byla to letošní jednička. S ním se napevno musí počítat. Pak jsme tu zůstali my z té staré gardy - právě Cipollini, Zabel, Freire nebo McEwen.

Smlouvu s týmem Lampre jste prodloužil o další rok. Proč jste této italské stáji tak dlouhou dobu věrný? Nelákala vás změna?
V Lampre jsem třináct let a všechno je v pohodě. Na jeden nebo dva roky už nemá cenu něco měnit. V pětatřiceti se neodvažuju dívat dál.

Znamená to, že konec kariéry pořád oddalujete? Baví vás pořád podstupovat tu celoroční dřinu a žít kočovným životem?
Člověk to musí dělat rád, jinak by to nemělo cenu. Nemůžu na závod s tím, že ho jen tak odjedu. Motivaci mám pořád a byl bych rád, aby mi příští rok přinesl znovu radost.

V tuhle chvíli vím jistě, že ještě závodit budu, ale zatím nejsem schopen říct, jak dlouho. Záležet bude na příští sezóně, pak se uvidí.

Jan Krůta, Právo

Zrušit