Rubriky:

Cyklistika

Pantaniho smrt obestírá tajemství i po pitvě

16. února 2004 19:36 - ŘÍM

Ani po pondělní pitvě nevědí soudní lékaři, jaká byla příčina smrti italského cyklisty Marka Pantaniho. Patologové zatím dokázali vyloučit jediné - násilnou smrt. Víc snad napoví další analýzy, ty však budou trvat několik týdnů.

"Objevili jsme stopy krvácení do mozku a do plic. Momentálně můžeme vyloučit jen to, že šlo o násilnou smrt. Vyšetřování přesné příčiny bude trvat několik týdnů," řekl agentuře Reuters patolog Guiseppe Fortuni.

Nemocnici, v níž pitva probíhala, obléhaly podle agenturních zpráv davy fanoušků. Řada z nich navštívila i hotel v Rimini a uctila Pantaniho památku květinami položenými na zem. Pohřeb cyklisty je plánován na středu v jeho rodném Cesenatiku.

Matka obvinila ze smrti bývalé kolegy

Pantaniho matka dnes obvinila ze synovy smrti jeho bývalé kolegy a funkcionáře, kteří se od něj postupně všichni odvrátili. "Vy jste ho zabili," citoval nářky Toniny Pantaniové italský tisk.

Podobně se vyjádřil i bývalý trenér fotbalové reprezentace Arrigo Sacchi: "Marco se cítil zrazený a opuštěný. Příčilo se mu mlčení, které kolem celé dopingové kauzy zavládlo. Říkával: Obvinění proti mně se dá vznést vůči většině cyklistů," citoval Sacchi.

Mario Pescante z italského ministerstva sportu označil Pantaniho za "oběť současného sportu". Podle něj bylo "absurdní" hrozit Pantanimu za doping vězením, jak to umožňuje zákon.

Závislost na drogách?

Kolem smrti bývalého vítěze Gira a Tour de France se vyrojila řada spekulací. Nejčastěji skloňovanými verzemi byla sebevražda kvůli nešťastné lásce, předávkování tabletami nebo náhlá srdeční příhoda.

V hotelovém pokoji, v němž byla nalezena jeho mrtvola, vyšetřovatelé objevili několik stránek Pantaniho deníku, které skýtají smutné čtení. "Nikdo mi vlastně nikdy nerozuměl, ani má rodina. Vždycky jsem se cítil tak osamělý," citovala z poznámek italského cyklisty agentura SID.

Teprve teď prý také vyšlo najevo, že se Pantani nedávno sešel na Kubě s někdejším fotbalovým kouzelníkem Diegem Maradonou. Podle německé agentury prý všechno nasvědčuje tomu, že se stejně jako on chtěl léčit ze závislosti na drogách. Kvůli drogám také Pantani údajně zhubl o dvacet kilogramů.

ČTK, Sport.cz

Zrušit