Rubriky:

Cyklistika

Ullrich volá po navrácení titulů z Tour de France Armstrongovi

1. srpna 2013 12:46 - Berlín

Bývalý německý profesionál Jan Ullrich vyzval k navrácení všech sedmi titulů ze slavného cyklistického závodu Tour de France Lanci Armstrongovi. Kdysi uctívaný Američan o ně přitom loni přišel poté, co byl obviněn z dopingu. Následně se k užívání zakázaných látek také veřejně přiznal. Ročníky 1999 až 2005, kdy Armstrong Tour opanoval, zůstávají po vymazání jeho jména bez vítěze.

 

Paul Hanna, Reuters

Ullrich, který je sám dlouhodobě "namočený" do problémů s dopingem a různých obvinění z užívání zakázaných látek, poukázal při svém vyjádření na to, jak moc byl doping v dobách časů jeho rivality s Armstrongem rozšířený. "Být to na mně, dal bych tituly z Tour Armstrongovi zpátky," řekl devětatřicetiletý Ullrich v rozhovoru pro magazín Sport-Bild.

Připomněl v této souvislosti precedent, kdy organizátoři Tour rovněž vymazali před šesti lety z přehledu vítězů Dána Bjarneho Riise - triumfujícího v roce 1996 - po jeho přiznání, že v letech 1993 až 1996 dopoval. V roce 2008 však byl Riis zapsán na listinu znovu.

Aby totiž přišel o statut vítěze, musela by ho o něj připravit mezinárodní cyklistická unie UCI. Provinění dánského cyklisty však přesáhlo desetiletou promlčecí lhůtu stanovenou Světovou antidopingovou agenturou WADA.

Ullrich: Neusiluji o žádné z Armstrongových prvenství

"Bjarnemu Riisovi bylo jeho vítězství z roku 1996 přiznáno zpátky. Tak to prostě tehdy chodilo. Nikomu to nijak nepomáhá, když se škrtá v listině vítězů," tvrdí Ullrich, jenž Tour v roce 1997 vyhrál a pětkrát skončil druhý, z toho třikrát za Armstrongem a jednou za Riisem.

Ullrich zároveň prohlásil, že nemá žádný zájem na tom, aby bylo mezi vítěze dosazeno jeho jméno jakožto následujícího jezdce v pořadí. "Neusiluji o žádné z Armstrongových prvenství. Chci jen ta, kterých jsem dosáhl přímo na kole. Nechci nic vyhrát touto cestou," uvedl Ullrich, jenž má na kontě i zlato ze silničního olympijského závodu v Sydney 2000.

Ullrich dlouho porušení dopingových pravidel popíral, a to i přesto, že připustil kontakty s nechvalně proslulým španělským lékařem Eufemianem Fuentesem. Až před měsícem přiznal, že si v době aktivní kariéry pomáhal k úspěchům krevním dopingem. Popřel ale, že užíval EPO a bral jiné zakázané látky.

Jeho jméno však bylo na nedávném seznamu dopujících jezdců, který zveřejnil francouzský Senát. Již v lednu Ullrich rázně odmítl, že by se vydal na cestu veřejného pokání, jak to učinil právě Armstrong. Ullrichův management má však údajně na začátek srpna naplánovanou schůzku s představiteli Německé národní antidopingové agentury a v této souvislosti německá média očekávají jeho plné doznání.

ČTK

Zrušit


Časová osa: Cyklistika

Filtr článků - Cyklistika