Rubriky:

Cyklistika

Štybar dře na Mallorce. Chce zlepšit klasiky a při olympiádě je připravený se obětovat

3. ledna 2016 12:20 - Praha

Na Mallorce přivítal cyklista Zdeněk Štybar příchod roku 2016. Vánoční svátky si užil s rodinou v rodném Stříbře, kde využil příhodných podmínek a udržoval se v lehkém tréninku. Na španělském ostrově ve Středozemním moři plánuje udělat další krok k vylepšení výsledků ze sezóny 2015.

 

Jan Brychta / Czech Cycling Tour

„Ve srovnání s minulým rokem jsem nyní při přípravě v malém předstihu. Měl jsem sice trošku delší pauzu, než jsem původně zamýšlel, ale vše jde podle plánu. Nepřibrzdilo mě žádné zranění a tudíž je můj startovní můstek do sezóny na vyšší úrovni než před dvanácti měsíci," přemítal Štybar v připomínce zdravotních trablů, které jej potkaly během roku 2014, kdy prožil těžký karambol při Eneco Tour a následně musel na operaci s poraněným ramenem z cyklokrosového závodu.

Sportovní speciál najdete na special.sport.cz/2015.

Poslední týden před Vánocemi prožil třicetiletý borec na tréninkovém kempu ve Španělsku, následně si vychutnal sváteční pohodu s rodinou ve Stříbře. „Na Štědrý den jsem si zaběhl tradiční Vánoční míli," hlásil se Štybar k běžeckému závodu, v němž obsadil čtvrté místo.

Následně ještě vyrazil na kolo, jehož pedály protáčel i v následujících dnech. „Užil jsem si to. Dal jsem si řízek, kapra. Jde o jeden den v roce, kdy se nešetřím. Ono se toho do mne zase tolik nevejde," smál se borec, jehož závodní váha je 70 kilogramů při 183 centimetrech. „A snadno si trochu přidám v tréninku, abych si mohl dopřát nějakou vánoční pochutinu navíc," vysvětloval borec, který 28. prosince zamířil za tréninkem na Mallorku.

Cílem pro nadcházející sezónu je vylepšit výsledky z roku 2015, kdy slavil triumf v etapě na Tour de France, byl druhý v klasikách Paříž-Roubaix či E3 Harelbeke a ovládl Strade Bianche. „Prožil jsem dobrý rok, ale pořád je co zlepšovat. Dost jsem se poučil. A doufám, že v nadcházejícím roce se hodně posunu," věřil Štybar a nijak netajil, že hlavního zlepšení by rád dosáhl při klasikách. „Tam jsem měl na víc, tudíž věřím v pronikavé zlepšení. A pochopitelně by bylo fajn zopakovat Tour, byť to je něco jiného než klasiky."

Při plánování závodů se držel modelu ze sezóny 2015, kdy kladl důraz na klasiky a Tour de France. V roce 2016 se však uskuteční o jeden zásadní podnik navíc: v plánu jsou olympijské hry v Riu. „Okruh v Brazílii bude zřejmě hlavně pro vrchaře, ale každý tým může mít maximálně pět lidí, tudíž se závod těžko kontroluje a cyklistické velmoci nebudou ve výhodě. Bude to otevřené," přemítal Štybar.

Případný start by pro něj představoval premiéru pod pěti kruhy. „Start v Riu je velkou výzvou. Asi to profilem nebude úplně pro mě, ale nikdo nemůže vědět, v jakém stavu budou hlavní hvězdy světového pelotonu po Tour. Každopádně jsem připravený pomáhat Romanu Kreuzigerovi nebo Leopoldu Königovi. Nemám problém pracovat pro ně, aby dosáhli dobrého výsledku."

ram, Sport.cz, Právo

Zrušit


Časová osa: Cyklistika

Filtr článků - Cyklistika