Bauer doběhl v Davosu čtvrtý a přišel o vedení v SP

DAVOS

Český běžec na lyžích Lukáš Bauer obsadil v závodě na 15 kilometrů klasickou technikou ve švýcarském Davosu čtvrté místo. Z vítězství se zásluhou skvělého finiše radoval Němec Axel Teichmann, který tak Bauera vystřídal v čele průběžného pořadí Světového poháru. Bauer je v průběžné klasifikaci druhý. Stříbrný skončil v Davosu Nor Hjelmeset, bronzový Fin Jauhojaervi.

Lukáš Bauer

Bauer vyjel na patnáctikilometrovou trať jako úplně poslední ze všech sedmdesáti devíti startujících běžců. Oblékl navíc na sebe jako průběžný lídr Světového žlutý trikot. Závod rozběhl zostra, na prvním měřeném úseku na osmnácti stech metrech byl lepší jen Nor Roenning.

Své tempo navíc dokázal ještě zvyšovat. Přesně ve třetině trati měl již na norského běžce, s kterým si prohodil průběžné pořadí, náskok více než osm vteřin. Po deseti kilometrech předstihl Bauera v průběžném vedení o tři sekundy další Nor Hjelmeset.

Na 11,8 kilometru, posledním měřeném mezičase, se schylovalo k pořádnému dramatu. Bauer figuroval na druhém místě jen s půlsekundovou ztrátu na Fina Jauhojaerviho, pátý Němec Angerer byl za českým běžcem o pouhou vteřinu zpět.

Zásluhou skvělého závěru se nakonec z vítězství radoval Axel Teichmann, Bauer dosprintoval na čtvrtém místě, když na Němce ztratil třiadvacet vteřin. Druhý skončil Nor Hjelmeset, třetí Fin Jauhojaervi. Bodovat se podařilo i dalšímu českému běžci Milanu Jakšovi, který doběhl šestadvacátý.

<tbody><tr class="invert"><td>SP v běhu na lyžích - Davos (Švýc.)</td></tr><tr class="highlight"><td>Muži - 15 km klasicky </td></tr><tr><td>1. Teichmann (Něm.) 38:43,6, 2. Hjelmeset (Nor.) -8,8, 3. Jauhojärvi (Fin.) -11,3, <strong><em>4. Bauer (ČR) -23,7</em></strong>, 5. Rönning -29,8, 6. Hetland (oba Nor.) -30,4, 6. Angerer (Něm.) -30,4, 8. Östensen -30,5, 9. Svartedal (oba Nor.) -34,7, 10. Gaillard (Fr.) -35,0, ...<strong><em>26. Jakš -1:19,8, 36. Koukal -1:40,1, 38. Šperl -1:51,0, 62. Horyna (všichni ČR) -3:30,8.</em></strong> </td></tr><tr class="invert"><td>Pořadí SP (po 5 z 31 závodů)</td></tr><tr><td>1. Teichmann 260 bodů, <strong><em>2. Bauer 230</em></strong>, 3. Rönning 144, 4. Angerer 130, 5. Kjölstad (Nor.) 124, 6. Lind (Švéd.) 109, ...<strong><em>45. Kožíšek, 47. Jakš oba 24, 73. Razým (všichni ČR) 8.</em></strong> </td></tr></tbody>