Rychlobruslařka Sáblíková je po polovině ME ve víceboji čtvrtá

HEERENVEEN

Rychlobruslařka Martina Sáblíková je po polovině mistrovství Evropy ve víceboji v nizozemském Heerenveenu na čtvrtém místě. Předloňská šampiónka a obhájkyně bronzu vstoupila do šampionátu dvanáctým místem na své nejslabší trati 500 metrů, vpřed se posunula díky čtvrtému času v závodě na 3000 metrů.

Jednadvacetiletá Sáblíková ztrácí po dvou ze čtyř disciplín v přepočtu 3,95 sekundy na vedoucí Němku Claudii Pechsteinovou. Za šestatřicetiletou legendou je druhá její krajanka Daniela Anschützová-Thomsová, třetí místo zatím patří domácí Paulien van Deutekomové. Ta má před Sáblíkovou náskok 2,63 sekundy.

"Po trojce jsem celkem spokojená s časem, ale ne s umístěním. Chtěla jsem, aby to byla placka. Teď se musím soustředit na neděli. Pořád přemýšlím nad třetím místem ve čtyřboji, ale bude to těžké. Hodně napoví úvodní patnáctistovka," řekla Sáblíková novinářům po skončení dnešního programu.

Klíčové podle ní bude, aby oproti soupeřkám z čela moc neztratila, kratší tratě totiž nejsou její doménou. "Abych pak byla na pětce schopná bojovat (o medaile). Bude to ale hodně těžké stáhnout na deset vteřin na medaili," poukázala česká reprezentantka na přepočty časů mezi jednotlivými tratěmi.

Podle trenéra Petra Nováka je jeho svěřenkyně ve hře o stříbrnou medaili. "Nevěřím tomu, že by byla schopná ohrozit Pechstein, ale jinak je Martina tam. Potvrzuje výsledky z minulosti a opět je to stará dobrá Martina. Určitě má na to, aby vyhrála pětku," uvedl Novák.

Nejlepší česká rychlobruslařka zajela na úvod na pětistovce čas 40,90 sekundy, jenž je o 32 setin horší než její rok starý český rekord z ruské Kolomny. "Nejsem nespokojená, ale ani šťastná. Kdyby to bylo 40,5 nebo 6, tak to bylo jiné," řekla Sáblíková po pětistovce.

První stovka byla špatná

Hlavní problém podle ní byl už na začátku. "První stovka byla špatná, tam mi to trvalo. Už jsem jela rychleji," uvedla jedenadvacetiletá rychlobruslařka pro Radiožurnál.

Skutečnost, že jeho svěřenkyně neatakovala vlastní české maximum, mrzela i Nováka. "Není to špatně rozjeté, ale myslel jsem, že bude lepší, že pojede na hranici osobáku. Forma je, zdravotně je na tom taky dobře," řekl Novák. Trochu ho potěšil alespoň fakt, že ani soupeřky nepředvedly extra výkony. "Neujely jí, takže je ve hře o medaili," podotkl Novák.

Na čtrnáctém místě skončila teprve šestnáctiletá debutantka Karolína Erbanová, která zajela čas 41,12 a o seniorský rekord ji pravděpodobně připravil pád v závěru trati. "To je škoda. Upadla, protnula cílovou čáru rukama, ale počítají se brusle. Jinak to mohl být čas 40,9," řekl Novák.

Podle něj je Erbanová zdravotně v pořádku. "Jen bude trochu naštvaná, to je možná dobře. Dvakrát spadla při Světovém poháru, teď je to potřetí. Ještěže to dopadlo tak, že projela cílem," oddechl si úspěšný kouč.

Erbanová není "vyjěžděná"

Časté pády Erbanové podle něj souvisejí s tím, že ještě není "vyježděná". Rychlobruslení se totiž věnuje zatím jen krátce, dříve hrála hokej. "Má málo naježděno. Dělá jí problém dostat klouby do pozic, kde u rychlobruslaře mají být," vysvětlil Novák.

Pětistovku vyhrála v čase 39,58 ruská sprinterka Alla Šabanovová před Pechsteinovou a Anschützovou-Thomsovou.

Pětinásobná olympijská vítězka Pechsteinová zvýšila své šance na třetí evropské vícebojařské zlato v závodě na 3000 metrů, který vyhrála v čase 4:04,41. Sáblíková nastoupila v předposlední jízdě a po polovině trati se její ztráta na mezičas Pechsteinové vyšplhala až na téměř tři sekundy, poté ji svým tradičním závěrem stáhla alespoň na 93 setin. I tak ji ale porazily ještě Anschützová-Thomsová a Van Deutekomová.

Sáblíková po trojce litovala, že nejela s kvalitní soupeřkou, která by jí pomohla k lepšímu času. "Škoda, že jsem musela jet sama. V předposledním kole mi navíc spadla páska z ruky a přemýšlela jsem o tom, že ji nesmím hodit soupeřce pod nohy. Tam jsem taky ztratila," uvedla trojnásobná mistryně světa.

Erbanová zůstala na trojce zhruba půl sekundy za svým osobním rekordem. Za čas 4:26,64 obsadila devatenácté místo a průběžně je o jednu příčku lepší.

Mezi muži směřuje s převahou za třetím titulem za sebou Nizozemec Sven Kramer, jenž po pětce vyhrál i patnáctistovku. Dvaadvacetiletý suverén vede před nedělním maratonem na 10.000 metrů v přepočtu o 23 sekund, přičemž i v závěrečné disciplíně bude hlavním favoritem na vítězství. Druhý je jeho krajan Wouter Olde Heuvel před Norem Haavardem Bökkem.

Milan Sáblík zopakoval své 23. místo z trati 5000 metrů a polepšil si na 21. pozici.

ME v rychlobruslařském víceboji
Muži
1500 metrů: 1. Kramer (Niz.) 1:46,53, 2. Lalenkov (Rus.) 1:46,62, 3. Fabris (It.) 1:46,68, ...23. Sáblík (ČR) 1:53,53.
Průběžné pořadí (po 3 ze 4 závodů): 1. Kramer 109,556 b., 2. Olde Heuvel (Niz.) 110,717, 3. Bökko (Nor.) 111,034, ...21. Sáblík 117,341.
Ženy
500 m: 1. Šabanovová (Rus.) 39,58, 2. Pechsteinová 39,74, 3. Anschützová-Thomsová (obě Něm.) 40,00, ...12. Sáblíková 40,90, 14. Erbanová (obě ČR) 41,12.
3000 m: 1. Pechsteinová 4:04,41, 2. Anschützová-Thomsová 4:04,97, 3. Van Deutekomová (Niz.) 4:05,24, 4. Sáblíková 4:05,34, ...19. Erbanová 4:26,64.
Průběžné pořadí (po 2 ze 4 závodů): 1. Pechsteinová 80,475 b., 2. Anschützová-Thomsová 80,828, 3. Van Deutekomová 80,913, 4. Sáblíková 81,790, ...18. Erbanová 85,560.