Rubriky:

Ostatní

Živě

Doktor věří, že význam Evropských her se více zhodnotí po nich

9. června 2015 14:00 - Praha

V pátek budou v Baku zahájeny premiérové Evropské hry, na kterých se představí 129 českých sportovců. Šéf české výpravy Martin Doktor věří, že akce srovnatelná svým rozměrem s olympijskými hrami dopadne dobře a po jejím skončení se potvrdí, že rozhodnutí Evropského olympijského výboru (EOV) uspořádat hry bylo správné.

 

Petr Horník, Právo

"Pro nás je to nejdůležitější akce roku. Jede tam obrovská výprava, která je srovnatelná s výpravou na olympijské hry," řekl Doktor ČTK. EOV rozhodl o konání Evropských her v prosinci 2012 a ani samy národní federace dlouho neměly dostatek informací, co sportovce čeká.

"Teď už ale víme, jak to tam vypadá a jaké tam bude zajištění. Jak budou vypadat sportoviště i olympijská vesnice. Vše bude na úrovni olympijských her, nebude to rozdíl," uvedl Doktor, podle nějž je zárukou kvality i fakt, že akci v Baku řídí stejný vrcholný management jako olympiádu v Londýně. "Věřím, že to ještě zhodnotíme po hrách," podotkl.

Konečná výše nákladů zatím nebyla vyčíslena

Dvojnásobný olympijský šampión z Atlanty 1996 ale přiznal, že Českému olympijskému výboru hry v Baku zároveň zkomplikovaly život. "Není to jen o času, ale i o rozpočtech. Plány se dělají na čtyři roky a tohle je akce navíc," řekl Doktor.

Čeští sportovci pod dohledem ČOV startují na olympijských hrách, Evropském olympijském festivalu mládeže, Světových hrách a v Česku se konají také olympijské hry dětí a mládeže. A většina akcí se koná v letním i zimním cyklu.

Jaký bude rozpočet české výpravy na Evropských hrách v Baku, Doktor před začátkem soutěží netuší. "Je to nová akce, finální náklady nejsme schopni odhadnout. Je jasné, že je to v miliónech korun," řekl Doktor.

Celkové náklady ČOV budou záviset i na výsledcích sportovců. "Protože jsou první Evropské hry a chtěli jsme tam dostat top sportovce, tak jsme chtěli, aby na tom participovaly jejich svazy. S tím, že když budou úspěšní, tak za to nebudou nic platit," vysvětlil šéf české výpravy. Část nákladů také jednotlivým výpravám proplácejí ázerbájdžánští organizátoři.

Prémie za medaile nejsou

Zatímco na olympijských hrách ČOV vypisuje tradičně finanční odměny za medaile, pro Baku nic podobného neplatí. "Prémie jsme nevypsali. Z ekonomických důvodů, protože tuhle akci nemáme v rozpočtu. Uvidíme, jaký bude na konci celkový finanční výsledek. Třeba při nějakých výjimečných výkonech budeme schopni dát nějakou odměnu," uvedl Doktor.

O předpokládaném počtu medailí Doktor nerad hovoří i před olympijskými hrami, v případě Evropských her se mu tipuje ještě složitěji. Zřejmě až v Baku se v některých disciplínách uvidí, jaká se sešla konkurence. "Máme ale ve výpravě špičkové borce. Věřím, že sedm až deset by jich mohlo být," dodal Doktor.

ČTK

Zrušit


Časová osa: Ostatní

Filtr článků - Ostatní


MS v hokeji 2019

83. mistrovství světa v ledním hokeji probíhá od 10. do 26. května 2019. Pořadatelem je Slovensko, jehož národní tým začíná ve skupině A v Košicích. Český tým ve skupině B odehraje první zápas v Bratislavě, kde se právě 26. května odehraje i finále.