Rubriky:

Ostatní

Premiér i prezident děkovali medailistům z Ria. Štěpánek se chtěl stěhovat do Kramářovy vily. Co oblékly tenistky?

13. září 2016 14:05 - Praha
(Aktualizováno: 13. září 2016 19:24)

Českým medailistům z olympijských her v Riu de Janeiro dnes poděkovali premiér Bohuslav Sobotka i prezident Miloš Zeman. Předseda vlády společně s dalšími politiky přijali úspěšné sportovce odpoledne v Kramářově vile. Zeman na podvečer pozval do Španělského sálu Pražského hradu nejen medailisty, ale také další členy české výpravy v Riu.

Sport.cz

Česko skončilo na olympijských hrách v Riu s deseti medailemi na 43. místě v pořadí zemí. "Letní hry jsou vždy obrovská událost, jsem rád, že jsme byli úspěšní," uvedl Sobotka. Medailisté jsou podle něj vzorem pro mladou generaci. "Věřím, že i naše vláda vytváří předpoklady pro vaše následovníky," dodal.

V Kramářově vile sportovce, trenéry a zástupce sportovních svazů přijali i předsedové Senátu a Sněmovny Milan Štěch a Jan Hamáček (oba ČSSD), vicepremiér Pavel Bělobrádek (KDU-ČSL), ministr obrany Martin Stropnický (ANO) a ministryně školství Kateřina Valachová (ČSSD). "Na vlastní oči jsem viděl atmosféru v Riu, byli jste bezva parta," řekl Štěch. Hamáček ocenil i prostředí v Českém domě přímo v Brazílii.

O jediné zlato české výpravy se v Riu postaral judista Lukáš Krpálek, stříbro získali rychlostní kanoista Josef Dostál a biker Jaroslav Kulhavý. Bronz si odvezli vodní slalomář Jiří Prskavec, skifař Ondřej Synek, tenistka Petra Kvitová, tenisové páry Barbora Strýcová s Lucií Šafářovou a Lucie Hradecká s Radkem Štěpánkem, oštěpařka Barbora Špotáková a čtyřkajak ve složení Daniel Havel, Lukáš Trefil, Dostál a Jan Štěrba.

Předseda Českého olympijského výboru Jiří Kejval poděkoval politikům za podporu. "Po letech strádání českého sportu máme důvod myslet, že se situace zlepší," řekl.

Sportovcům se líbila Kramářova vila

Medailisté si při první oficiální akci pochvalovali hlavně prostředí Kramářovy vily a výhled na Prahu z její zahrady. Tenista Radek Štěpánek setkání s premiérem Bohuslavem Sobotkou (ČSSD), šéfy obou komor Parlamentu a některými dalšími členy vlády označil za třešničku na dortu olympijského úspěchu, díky kterému si sportovci ještě víc uvědomí váhu toho, co se jim v Riu podařilo.

"V Kramářově vile jsem ještě nebyl, užívám si zkušenost toho místa, než že by mě nadchlo, že jsem přijímaný vysokými státními úředníky. Ale samozřejmě je hezké, že předseda vlády nebo ministryně školství nám poděkují, asi je to nejvíc, co můžeme v našem sportu dosáhnout," řekl novinářům bronzový vodní slalomář z Ria Jiří Prskavec.

Unikátní výhled si užívali i další sportovci, na facebooku se o něj podělil s fanoušky například stříbrný biker Jaroslav Kulhavý. "Je to nádherné místo," uvedla tenistka Barbora Strýcová a přidal se i Štěpánek. "Když jsem viděl ten magický výhled, tak se mi úplně zatajil dech. Nevěděl jsem, že takové místo v Praze máme," řekl. Do vily by se hned přestěhoval. "Ale to bych musel asi do voleb, na to teďka není prostor," žertoval.

Olympionici dostali od premiéra Sobotky odznaky ve tvaru českého lva, na dlouhé rozhovory nebyl čas. "Řekli jsme si asi dvě věty, víc času nebylo," řekl Prskavec. Premiér podle judisty Lukáše Krpálka všem říkal přibližně totéž. "Že děkuje za reprezentaci České republiky a gratuluje k medaili," řekl. Nečekanou otázkou jediného českého vítěze z Ria žádný z politiků nepřekvapil.

Krpálek doufá, že se s premiérem neviděl naposledy. "Budu se snažit, aby to naposledy nebylo, moc dobře ale vím, že je to moc těžké dosáhnout na takovou medaili. Po mistrovství světa by (setkání) asi nebylo, takže jedině za ty čtyři roky. Budu se snažit, aby to vyšlo, ale cesta je dlouhá," řekl judista.

Prezident pozdravil Sáblíkovou

Po setkání s pražskou primátorkou Adrianou Krnáčovou (ANO) a autogramiádě na Staroměstském náměstí se sportovci vydali na Pražský hrad. Do Španělského sálu vstoupili špalírem z českých vlajek, které drželi dobrovolníci pracující při hrách v některém z českých olympijských parků.

Prezident zopakoval, že podle něj zvítězili všichni, kdo na olympiádě byli. "Každému se může stát, že zakopne a nedosáhne svého cíle," vysvětlil, proč stejně jako po zimních hrách v Soči pozval všechny olympioniky.

Medailisté od něj získali zlatou pamětní medaili. Tu převzali také jejich trenéři. Zeman ocenil práci realizačních týmů. Zavzpomínal, jak přímo v Riu povzbuzoval plážové volejbalistky Markétu Slukovou a Barboru Hermannovou, a připomněl přínos Jaroslava Pollerta, který navrhl olympijský kanál pro vodní slalom.

Po gratulacích pak pozdravil rychlobruslařku Martinu Sáblíkovou, která do poslední chvíle marně usilovala o start v cyklistické časovce. "Pokud tady není, je to způsobeno naprostou neschopností Českého cyklistického svazu," prohlásil. Sáblíková, její okolí i veřejnost byli přesvědčeni, že si na loňském MS zajistila místo na olympiádě. V červnu ale vyšlo najevo, že to byl omyl. Vzhledem k tomu, že se nekvalifikovala do silničního závodu, nesplnila kvalifikační kritéria.

vap, mku, ČTK, Sport.cz

Zrušit


Časová osa: Ostatní