Rubriky:

Vodní sporty

VIDEO: Fenomenální Phelps je zpět ve formě, zaplaval světový rekord

10. července 2009 07:49 - INDIANAPOLIS

Americký plavec Michael Phelps prokázal na národním šampionátu v Indianapolis, že je zpět v olympijské formě. Ve čtvrtek zaplaval čtrnáctinásobný olympijský vítěz světový rekord na sto metrů motýlek, když dosáhl času 50,22 sekundy. Tím se o 18 setin dostal před výkon krajana Iana Crockera z roku 2005.

Phelps nyní drží ještě světové rekordy na krátké a dlouhé polohovce i motýlkářské a kraulařské dvoustovce. "Bylo to veliké. Něco, co jsem skutečně potřeboval. Chtěl jsem ten rekord od roku 2003, kdy mi ho poprvé vzal (Crocker)," rozplýval se čtyřiadvacetiletý Phelps. "V roce 2005 mě na stovce úplně zničil. Vím, že jsem si pak říkal, že už nikdy nechci být takhle poražen," dodal.

Národní americký šampionát je zároveň kvalifikací na římské mistrovství světa. Phelps se kvalifikoval na tratích 100 a 200 metrů motýlek a kraulařské dvoustovce, ovšem nebude plavat na poloviční trati volným způsobem.

Kvůli bolavému krku, který ho trápil už při rekordním motýlku, se totiž z kraulařské stovky před dnešní rozplavbou na doporučení lékařů odhlásil. V Římě by se měl Phelps zúčastnit tří individuálních závodů a tří štafet.

Souboj s věkem úspěšně zvládla opět Dara Torresová, která ve 42 letech vyhrála v čase 24,43 nekratší sprint volným způsobem. Ani jedna z jejích soupeřek ve finále ještě nebyla na světě, když tato veteránka plaveckých bazénů startovala na své první olympiádě v Los Angeles.

ČTK

Zrušit


Časová osa: Vodní sporty

Filtr článků - Vodní sporty