Svoboda neúspěšně útočil na medaili

INDIANAPOLIS

Český plavec Květoslav Svoboda poprvé útočil na mistrovství světa v krátkém bazénu v Indianapolisu na medaili, která je v USA jeho cílem. Ve finále dvoustovky volným způsobem dohmátl pátý v čase 1:45,60. Na vytoužený kov ztratil 63 setin. Druhý a zároveň poslední pokus absolvuje v sobotu na dvojnásobné trati, kde obhajuje moskevské stříbro.

Svoboda rozjel závod podstatně rychleji než v rozplavbě, z níž postoupil z osmého místa, a už na úvodních dvou mezičasech byl pátý. Při poslední obrátce se dokonce dostal před Rusa Jurije Priljukova na čtvrté místo, ale nakonec s ním o dvě desetiny prohrál.

Čas z rozplavby vylepšil o 1,61 sekundy, na svůj český rekord z loňského ME v Dublinu ale ztratil 1,04 sekundy.

Před dvěma lety byl na MS znojemský kraulař a svěřenec Jiřího Kyněry na dvoustovce jedenáctý. V Indianapolisu však chyběli mimo jiné olympijský vítěz Australan Ian Thorpe či stříbrný z Atén Pieter van den Hoogenband z Nizozemska.

Basketbalista na stupních vítězů

Závod vyhrál podle očekávání domácí osminásobný olympijský medailista Michael Phelps a výkonem 1:43,59 minuty tak úspěšně zahájil útok na šest zlatých medailí. Bylo to však jeho vůbec první zlato na velké soutěži v krátkém bazénu. Druhý byl ve vůbec prvním finále šampionátu Kanaďan Richard Say a třetí skončil další Američan Ryan Lochte.

"Nebylo to ideální, ale vyhrál jsem," uvedl Phelps. "Chtěl jsem plavat pod 1:44, což jsem splnil. Ale jsem hodně unavený, bolelo to," pravil plavec, jemuž květinu při ceremoniálu předal člen basketbalové Síně slávy Larry Bird. Po hymně mu Phelps pokynul, aby se šel vyfotit na stupně vítězů. Kdysi od něj dostal podepsaný dres. "Je to legenda, mám to triko doma," řekl Phelps.

Phelps odmítl nabídku vedení amerického týmu, aby plaval ve vítězné štafetě na 4x100 metrů volný způsob. "Je tam plno dalších chlapců, jež umějí stovku rychleji než já," přenechal Phelps své místo jiným.

V bazénu v basketbalové hale týmu Indiana Pacers se objeví ještě v závodě na 200 metrů motýlek, na všech polohovkách a kraulařské štafetě na 4x200 metrů.

Sandenová zastínila Phelpse

Hvězdou večera se vedle Phelpse stala trojnásobná olympijská medailistka Kaitlin Sandenová, která vybojovala zlaté medaile v polohovém závodě na 400 metrů i na trati 200 metrů motýlek. Třetí titul pak přidala také ve štafetě na 4x200 metrů volný způsob, třebaže ji při dopoledním tréninku kdosi kopl nohou do hlavy a Sandenová se cítila dost otřesena.

Jednadvacetiletá Američanka se však zotavila a medailově ve čtvrtek Phelpse zastínila. "Byla to menší nehoda, ale zprvu jsem si myslela, že ani nebudu moci nastoupit," připustila Sandenová. "Jsem moc ráda, že se mi to podařilo, protože se vůbec necítím ve formě," prohlásila.

Cestu za polohovým titulem jí usnadnila olympijská vítězka z Atén Jana Kločkovová z Ukrajiny, která nepřijela.

MS v krátkém bazénu, Indianapolis
FINÁLE
Muži
200 m v. zp.: 1. Phelps (USA) 1:43,59, 2. Say (Kan.) 1:44,39, 3. Lochte (USA) 1:44,97, 4. Priljukov (Rus.) 1:45,40, 5. Svoboda (ČR) 1:45,60, 6. Sprenger (Austr.) 1:46,33, 7. Herbst (Něm.) 1:46,66, 8. Castro (Braz.) 1:46,72,
4x100 m v. zp.: 1. USA (Brunelli, Walker, Dusing, Lezak), 3:09,96. 2. Brazílie 3:12,73, 3. Kanada 3:13,62, 4. Švédsko 3:14,26, 5. Austrálie 3:15,24, 6. Rusko 3:16,56, 7. Čína 3:19,15, 8. Španělsko 3:19,44.
Ženy
200 m mot.: 1. Sandenová 2:06,95, 2. Descenzaová (obě USA) 2:07,79, 3. Lacroisová (Kan.) 2:08,35, 4. Schipperová 2:08,50, 5. Galvezová (obě Austr.) 2:08,70, 6. Giacchettiová (It.) 2:09,28, 7. Janová (Jap.) 2:11,47, 8. Li Ťie (Čína) 2:14,46,
400 m pol. záv.: 1. Sandenová 4:30,12, 2. Hoffová (USA) 4:33,09, 3. Carrollová (Austr.) 4:35,46, 4. Bardachová (Arg.) 4:36,54, 5. Wardenová 4:40,37, 6. Bourgoyneová (obě Kan.) 4:41,69, 7. Čang Tchien-i (Čína) 4:43,23, 8. Meaklimová (JAR) 4:47,85
4x200 m v. zp.: 1. USA (Vollmerová, Komisarzová, Benková, Sandenová) 7:47,72. 2. Austrálie 7:51,39, 3. Švédsko 7:54,39, 4. Čína 8:00,45, 5. Kanada 8:01,48, 6. Brazílie 8:03,98, 7. Nový Zéland 8:08,25, 8. JAR 8:13,71.