Fuksa si v Račicích dojel pro druhé místo, čtyřkajak obsadil pátou příčku

Český kanoista Martin Fuksa dojel v neděli na Světovém poháru v Račicích druhý na neolympijské trati 500 m a navázal na sobotní bronz z dvojnásobné trati. Mistra světa porazil Moldavan Serghei Tarnovschi. Elitní čtyřkajak ve složení Daniel Havel, Jan Štěrba, Josef Dostál a Jakub Špicar obsadil na 1000 m páté místo. Hned za bronzovými medailisty z mistrovství světa dojela na šestém místě druhá česká čtveřice. Suverénně vyhráli Němci.

Český kanoista Martin Fuksa při závodě Světového poháru v Račicích.

Třiadvacetiletý Fuksa, jenž v Račicích vstupuje do olympijské sezony, směřoval na své parádní trati od startu za vítězstvím. V závěrečných desítkách metrů se však přes úřadujícího mistra světa přehnal Moldavan Serghei Tarnovschi a porazil ho o 878 tisícin sekundy.

"Je to mladý rychlý kluk, možná jsem z něj ale měl strach od začátku zbytečně a prohrál jsem si to trochu hlavou," řekl Fuksa. "Rozhodně se budu snažit, abych ho v sezoně dohnal. Ale dvě medaile o víkendu, s tím jsem rozhodně spokojený," prohlásil.

Na pětistovce je Fuksa mistrem světa, ale osmnáctiletý Tarnovschi ho porazil stejně jako v sobotu na kilometru. "Hrozně jsem na něj na trati myslel, pořád jsem se koukal. Asi třikrát jsem se podíval, ale on tam nikde nebyl," popisoval Fuksa. "Tak si říkám, kde sakra je? Pak přišel finiš a já už byl z toho úplně hotový, takže jsem to možná i přepálil."

Překvapený z výkonu moldavského kanoisty ale nebyl. "Už minulý rok jezdil dobře a byl třetí na mistrovství světa. Věděl jsem, že půjde hodně nahoru," upozornil na muže, jehož bratr Oleg byl dnes třetí. Společně potom vyhráli i v deblkanoi. "Což je úplně neuvěřitelné, klobouk dolů před nimi," uznal Fuksa. "Doufám, že je to všechno legální," podotkl Fuksa, ale hned dodal: "Hledám výmluvy."

Čtyřkajak při hledání ideální sestavy pro olympijské hry zopakoval výsledek z minulého víkendu v Duisburgu. Oproti Německu se do lodě vrátil Štěrba a nahradil dalšího tradičního člena posádky Lukáše Trefila, jenž jel v Račicích individuálně a v dnešním finále na 500 m byl šestý.

Závod vyhráli Němci jasně s náskokem 1,878 sekundy před Austrálií, třetí byli s dvousekundovým odstupem Slováci. Elitní český čtyřkajak zaostal za vítězi 3,878 sekundy. Šestá se ztrátou přes šest sekund dojela další česká čtveřice Lukáš Nepraš, Radek Šlouf, Tomáš Veselý, Jakub Zavřel.

Kouč Pavel Hottmar nezastíral, že čekal lepší výkon. "Nicméně oproti loňské sezoně se představila extrémně silná německá posádka, složená ze samých hvězd. Ale musím si udělat detailnější analýzu jízdy v porovnání s s konkurencí na jednotlivých soutěžích," uvedl trenér.

Nechtěl ani předjímat, zda se bude sestava opět měnit. "Jediné, co je jasné, že tahleta otázka bude velmi těžká," upozornil. Má několik variant, další může vyzkoušet příští týden při Světovém poháru v Portugalsku.

Při neúčasti olympioniků Jaroslava Radoně a Filipa Dvořáka obsadila ve finále na 1000 m sedmé místo deblkanoe Radek Miškovský, Tomáš Janda. Vojtěch Ruso a Jakub Březina byli devátí.