Švédky zdolaly rivalky z Finska a slaví potřetí za sebou titul

St. GALLEN

Florbalistky Švédska vyhrály potřetí za sebou mistrovství světa. V St. Gallenu zdolaly ve finále Finsko 4:2. Tým Suomi dokázal suverénky turnaje jako jediný potrápit, dvakrát se dostal po dvoubrankové ztrátě na kontakt, ale v 57. minutě potvrdila vítězství Tří korunek Karolina Widarová.

Florbalistky Švédska oslavují finálový triumf nad Finskem na MS ve švácarském St. Gallenu.

Švédky měly v úvodní části jasnou převahu a v osmé minutě je dostala do vedení Erikssonová, za 129 sekund zvýšila Wijková. V úvodu druhé části se radovaly Finky po trefě Kokkoové, ale za 69 vteřin upravila na 3:1 po přihrávce nejproduktivnější hráčky turnaje Lindströmové Kristofferssonová.

Lindströmová vylepšila svůj vlastní rekord na jednom turnaji na 25 bodů a 16 asistencí, Kristofferssonová se před ní udržela v historické produktivitě MS s 58 body. Vlastní gól Švédek z konce druhé části dal ještě Finkám naději, ale tu uťala v 57. minutě Widarová.

Norsko porazilo v duelu o páté místo Polky 5:4 po samostatných nájezdech a zajistilo si účast na příštím světovém šampionátu v roce 2013 v České republice. Tam má start jistý i nejlepší čtveřice z letošního MS Švédsko, Finsko, Švýcarsko a pořádající Česko, další země budou hrát o zbývajících jedenáct míst v kontinentálních kvalifikacích.

Norky ve vyrovnaném zápase třikrát prohrávaly, ale 119 vteřin před koncem třetí třetiny vyrovnala na 4:4 Haugová. V nájezdech pak rozhodla v páté sérii Einstulenová.

Mistrovství světa florbalistek v St. Gallenu
Finále
Švédsko - Finsko 4:2 (2:0, 1:2, 1:0)
Branky a nahrávky: 8. Erikssonová (Scheerová), 10. Wijková (Karlssonová), 23. Kristofferssonová (Lindströmová), 57. Widarová (Wikströmová) - 22. Kokková (Uimonenová). 38. vlastní. Rozhodčí: Henriksen, Ingebrigtsli (oba Nor.). Bez vyloučení. Diváci: 2520.
O 3. místo
Švýcarsko - Česko 2:3 (1:0, 1:2, 0:1)
Branky a nahrávky: 5. Suterová (Rüttimannová), 31. Rüttimannová (Andereggová) - 35. Hyršlová (K. Bočanová), 37. Lacková (Szotkowská), 52. Šteglová (Urbánková). Rozhodčí: Heiskanenová, Saariová (obě Fin.). Vyloučení: 2:0. Využití: 0:1. Diváci: 2520.
O 5. místo
Norsko - Polsko 5:4 po sam. nájezdech (2:1, 0:2, 2:1 - 0:0)
Branky: 7. Farnesová, 11. Jarmundová, 50. Landsgardová, 59. Haugová, rozhodující sam. nájezd Einstulenová - 4. a 39. Paziová, 25. Kwiecinská, 52. Piotrowská.
Konečné pořadí
1. Švédsko, 2. Finsko, 3. Česko, 4. Švýcarsko, 5. Norsko, 6. Polsko, 7. Lotyšsko, 8. Dánsko, 9. USA, 10. Rusko, 11. Německo, 12. Slovensko, 13. Nizozemsko, 14. Maďarsko, 15. Austrálie, 16. Japonsko.
All Star tým
Jana Christianová (ČR) - Emelie Wibronová (Švédsko), Tia Ukkonenová (Finsko) - Sara Kristofferssonová (Švédsko), Corin Rüttimannová (Švýcarsko), Emelie Lindströmová (Švédsko).
Kanadské bodování
1. Lindströmová 6 zápasů/25 bodů (9 branek + 16 asistencí), 2. Kristofferssonová 6/22 (13+9), 3. Karlssonová (všechny Švéd.) 6/21 (13+8), 4. Suterová 6/16 (8+8), 5. Andereggová (obě Švýc.) 6/16 (7+9), 6. Larssonová 6/15 (12+3), 7. Eiremová 6/15 (10+5), 8. Wibronová 6/14 (7+7), 9. Wikströmová (všechny Švéd.) 6/14 (5+9), 10. Rüttimannová (Švýc.) 6/13 (9+4), ...14. A. Bočanová 6/10 (6+4), 17. K. Bočanová (obě ČR) 6/10 (3+7).
Historické kanadské bodování MS
1. Kristofferssonová 28 zápasů/58 bodů (33 branek + 25 asistencí), 2. Lindströmová 18/57 (32+25), 3. Dahlerusová (všechny Švéd.) 36/55 (37+18), 4. Andereggová (Švýc.) 37/55 (26+29), 5. Widarová (Švéd.) 32/50 (27+23).