Bednář pomohl gólem k návratu WBA do Premier League, Portsmouth má jistý sestup

LONDÝN

Fotbalisté West Bromwiche napodobili Newcastle a také oni se po loňském sestupu okamžitě vracejí do Premier League. Podílel se na tom i český útočník Roman Bednář, jenž vstřelil třetí gól Albionu při sobotní výhře 3:2 v Doncasteru, která jeho týmu definitivně zajistila druhé přímé postupové místo. Naopak prvním jistým sestupujícím jsou fotbalisté Portsmouthu. Rozhodl o tom West Ham United po domácí výhře 1:0 nad Sunderlandem.

Roman Bednář v klubových barvách West Bromwich Albion

Sedmadvacetiletý Bednář pomohl West Bromwichi svým jubilejním desátým gólem v sezóně. Tvrdou hlavičkou z 73. minuty potvrdil pozici třetího nejlepšího střelce týmu.

WBA tak doprovodí do Premier League Newcastle, s nímž loni v květnu elitní ligu opustil. O zbývající postupové místo se utkají týmy na 3.-6. pozici v play-off. Do konce základní části zbývají odehrát tři kola.

West Ham udělal krok k záchraně

Zadlužený Portsmouth měl sestup jistý prakticky od konce února. Vedení anglické Fotbalové asociace potrestalo tým pokutou ve výši jednoho miliónu liber (asi 28 miliónů korun) za opožděné výplaty hráčům a přestupních částek. Kvůli tomu, že skončil v konkurzu, přišel v tabulce o devět bodů. Paradoxní je, že "Pompeys" mohou zachránit sezónu ziskem trofeje. V neděli totiž nastoupí v semifinále Anglického fotbalového poháru proti Tottenhamu.

Velký krok k záchraně udělal West Ham, který v domácí soutěži zvítězil po sedmi zápasech. Jediným úspěšným střelcem utkání byl v 51. minutě brazilský útočník Ilan, jenž před týdnem zajistil svěřencům trenéra Gianfranka Zoly cennou remízu 2:2 proti Evertonu. "Kladiváři", v jejichž záloze odehrál celý zápas Radoslav Kováč, se vyhoupli na šestnáctou příčku s čtyřbodovým náskokem na osmnáctého nováčka Burnley.

Ten dnes v přímém záchranářském souboji překvapivě porazil Hull na jeho hřišti 4:1 a poprvé v ligové sezoně zvítězil na hřišti soupeře. Navíc svého protivníka přeskočil v tabulce. Domácí sice poslal do vedení už ve třetí minutě záložník Kilbane, ale hosté stihli zásluhou Patersona do přestávky vyrovnat. Druhý poločas rozhodla nedisciplinovanost Hullu, kterou potrestal dvěma proměněnými penaltami v rozmezí šesti minut veterán Alexander. V poslední minutě nastaveného času dokonal debakl čtvrtým zásahem z přímého volného kopu Elliott.

Anglie - 34. kolo
Hull - Burnley 1:4 (3. Kilbane - 64. z pen a 70. z pen. Alexander, 35. Paterson, 90.+6 Elliott), West Ham United - Sunderland 1:0 (51. Ilan).
Druhá liga - 43. kolo:
Bristol - Swansea 1:0, Barnsley - Derby 0:0, Cardiff - Reading 0:0, Crystal Palace - QPR 0:2, Doncaster - West Bromwich 2:3 (za hosty gól Bednář), Middlesbrough - Sheffield Wednesday 1:0, Newcastle - Blackpool 4:1, Nottingham - Ipswich 3:0, Peterborough - Leicester 1:2, Preston - Scunthorpe 3:2, Sheffield United - Coventry 1:0, Watford - Plymouth 1:0.