Soukalové došly v závěru síly a skončila pátá. Muži až ve druhé desítce

Östersund

Česká biatlonistka Gabriela Soukalová nenavázala na sobotní vítězství ve sprintu a ve stíhacím závodě skončila pátá. V dramatickém finiši kralovala finská závodnice Kaisa Mäkäräinenová, před Italkou Dorothou Wiererovou a Němkou Franziskou Hildebrandovou. Veronika Vítková obsadila 8. příčku, Eva Puskarčíková byla 22. Nejlepší z Čechů byl v závodě mužů 19. Ondřej Moravec. Hned za ním dojel Michal Šlesingr.

Česká biatlonistka Gabriela Soukalová střílí vleže při stíhacím závodě žen ve švédském Östersundu.

Tři individuální závody, třikrát v elitní desítce. Česká biatlonistka Gabriela Soukalová může vystoupení ve švédském Östersundu hodnotit kladně. Pátá v individuálu, první ve sprintu a pátá ve stíhačce. V této disciplíně také dlouho pokukovala po prvním místě, ale dvě chyby na střelnici a absence dostatečného množství sil v závěru vyústily až v pozici mimo stupně vítězů. I tak ale udržela žlutý trikot pro vedoucí závodnici Světového poháru o pět bodů před Wiererovou. „Škoda jen té jedné rány vestoje," litoval v rozhovoru pro ČT trenér žen Zdeněk Vítek. „Poslední kolo už jí moc nešlo, ale bojovala až do konce," vyzdvihl výkon Soukalové.

Ani další české reprezentantky ve stíhačce nezklamaly a zaznamenaly výsledkový pokrok oproti sprintu. Veronika Vítková se polepšila o šest příček na 8. pozici. Navíc i její výsledek ve střelbě patří k těm nadprůměrným ve startovním poli. Šestadvacetiletá závodnice netrefila z 20 terčů jen jeden. To Eva Puskarčíková spáchala o jednu chybu více, nicméně posun ze čtyřicáté třetí na dvaadvacátou příčku ji řadí mezi biatlonistky s největším zlepšením. Ten úplně největší zaznamenala Rumunka Eva Tofalviová, která vyjela na trať jako úplně poslední šedesátá a v cíli byla 19.

„S výsledky děvčat jsem spokojený, máme dvě umístění v nejlepší desítce. Navíc všechny velice slušně střílely. Nemám co vytknout," zhodnotil nedělní vystoupení Vítek.

One man show v podání Francouze, Češi ve druhé desítce

Zcela suverénním způsobem ovládl francouzský biatlonista Martin Fourcade stíhací závod ve švédském Östersundu. V závodě na 12,5 km sice udělal tři chyby, ale rychlým během nedal soupeřům šanci a vyhoupl se do čela celkového pořadí Světového poháru. Z Čechů byl nejlepší Ondřej Moravec, který obsadil 19. pozici, hned za ním dojel Michal Šlesingr.

Ani ve stíhacím závodě se nedokázali čeští biatlonisté dostat do první desítky. Zradila je především střelba vestoje. „Spokojenost být samozřejmě nemůže. Kdyby kluci byli do desítky, tak to by bylo dobrý, ale takhle," posteskl si v rozhovoru pro ČT po závodě šéftrenér reprezentace Ondřej Rybář.

Mrzet ho může především poslední položka Michala Šlesingra, který do té doby bojoval o umístění v Top 10, ale dvakrát minul terč. V celkovém pořadí skončil dvacátý. „Michal byl blízko, ale chyby na poslední položce se neodpouští. Ta dvojka na konci byla strašně moc," měl jasno Rybář.

Nejlepší český výsledek tak připadl Ondřeji Moravcovi, který finišoval jako devatenáctý, přičemž startoval až jako čtyřicátý. Na střelnici předvedl pouze jednu minelu při první stojce, jinak byl bezchybný. Oproti loňské stíhačce ve švédském středisku si tak Moravec se Šlesingrem svá umístění prohodili. Solidní třináctou pozici na startu neobhájil Michal Krčmář, jenž po třech chybách obsadil konečné 24. místo. Osm vteřin dělilo od bodů Tomáše Krupčíka, který se oproti sprintu pohoršil o čtyři příčky na 42. pozici. Poslední český zástupce Jaroslav Soukup skončil 56.

Ve one man show se proměnila stíhačka v podání Martina Fourcada. Fenomenální Francouz odstartoval jako první a svou pozici uhájil až do cíle. I když na střelnici třikrát pálil mimo terč, tak soupeři se nedostali blíž než na 30 vteřin. Vítězstvím inkasoval 60 bodů a dostal se do čela celkového pořadí před norského veterána Ole Einara Björndalena a svého krajana Quentina Fillona Mailleta, který skončil třetí. Mezi duo Francouzů se v závodě propašoval Němec Arnd Peiffer.