Slavia prohrála posedmé za sebou, v Kladně podlehla 1:2

KLADNO

Hokejisté pražské Slavie prohráli i posedmé za sebou a nadále zůstávají na posledním místě extraligy. Úřadující vicemistr prohrál v neděli v Kladně 1:2, když dokázal 95 před koncem pouze snížil za stavu 0:2 obránce Dominik Graňák. Po vedoucí brance Michala Havla z úvodu druhé části si připsal vítězný gól v 51. minutě Martin Procházka.

Slávistický kouč Vladimír Růžička posadil brankářskou jedničku Fraňka a poprvé v sezoně dostal důvěru finský gólman Vitali Taskinen. Navíc Pražané vsadili nezvykle jen na tři formace.

Před startem utkání se vedení Rabatu rozloučilo oficiálně s bekem Liborem Procházkou, který dnes odehrál poslední domácí zápas před odchodem do švédské Skelleftey. Převzal kladenský dres s číslem 600, který mu bude připomínat, že v této sezoně překročil tuto hranici odehraných zápasů v nejvyšší soutěži.

Slavia začala aktivně, v třetí minutě vyzkoušel Orcta Čermák a potom pálil nepřesně kapitán Beránek. Kladno se ale postupem času dostalo do tlaku. Na Taskinena nevyzrála čtvrtá formace domácích, potom ani Gardoň a v 9. minutě spálil největší šanci Hluchý. Ten byl po Bílkově ideální přihrávce od mantinelu sám před finským gólmanem, který ale jeho pokus o blafák zlikvidoval. Oba týmy pak nevyužily po jedné přesilové hře, ale Sobotkovo vyloučení ze závěru úvodního dějství už domácí potrestali.

Kladno ožilo

Povedlo se jim to po 43 vteřinách druhé třetiny, kdy prošla Taskinenovi mezi nohama lehká Havlova střela. Kladno ožilo, ale Hluchý ani kapitán Patera vedení nenavýšili. Slavia nedokázala odpovědět při vyloučení Martina Procházky, Pražané se ubránili při Ratajově trestu. Největší šanci Slavie měl v 37. minutě Sobotka, ale nedokázal zblízka překonat ležícího Orcta. Další možnost promarnil Hruška, na druhé straně ještě v závěru třetiny nevyzrál na Taskinena Kalla.

Po 19 vteřinách závěrečné dvacetiminutovky sice Beránek rozvlnil síť za Orctovými zády, ale bylo to poté, co už sudí přerušil hru pro posunutí kladenské branky. Taskinena pak prověřil Kuchler a v 43. minutě vyrazil finský gólman se štěstím Zemanovu ránu na tyč. Za tři minuty měl Orct problémy s tvrdou ránou Dlouhého.

Poslední naději na vyrovnání měli hosté při Paterově vyloučení, ale Čermák ani Kadlec Orctovu neprůstřelnost neprolomili. Jedenáct minut před koncem rozhodl definitivně Martin Procházka, který únik zakončil tvrdou ránou, která propadla Taskinenovi pod rukou do branky. Graňák sice 95 sekund před koncem v závaru před Orctem při hře čtyř proti čtyřem snížil, ale pokus o závěrečný nápor Slavii pokazilo dvojnásobné oslabení.

Rabat Kladno - Slavia Praha 2:1 (0:0, 1:0, 1:1)
Branky a nahrávky: 21. M. Havel (Kalla), 51. Martin Procházka (Patera) - 59. Graňák (Bednář). Rozhodčí: Smeták - Chytil, Čech. Vyloučení: 4:8, navíc Turoň (Slavia) 10 min. Využití: 1:0. Diváci: 3087.
Kladno: Orct - Ševc, Zeman, Pavlas, M. Štěpánek, L. Procházka, Hájek, Trončinský - Kalla, Patera, Martin Procházka - Bílek, Gardoň, Hluchý - M. Havel, Kuchler, Frolík - Diviš, Čurilla, Jaroš. Trenéři: Müller a Kasík.
Slavia Praha: Taskinen - Kadlec, Jass, Hlavačka, Kolařík, Graňák, Turoň - D. Hruška, Beránek, Sup - Bednář, Vlasák, Sobotka - Čermák, Rataj, Dlouhý. Trenéři: V. Růžička, Weissmann a Kalous.