Rubriky:

Formule 1

Hamilton v dětství málem vzdal závodění, znechutily ho pokřiky

4. listopadu 2008 12:27 - LONDÝN

Nechybělo mnoho a svět formule 1 by svého novopečeného šampióna Lewise Hamiltona nikdy nepoznal. Jeho otec Anthony v úterý přiznal, že syn v dětství několikrát vážně přemýšlel o konci závodění. Oba Hamiltony totiž odrazovaly rasistické narážky, jimž musel malý Lewis při závodech motokár čelit. Naštěstí se ale nestalo a Hamilton je nejen prvním pilotem formule 1 tmavé pleti, ale od neděle také historicky nejmladším mistrem světa.

"Říkal jsem si tehdy, jestli je tohle vůbec místo pro mou rodinu," citoval otce Hamiltona dnešní deník Daily Express. "Lewisovi jsem o tom radši nikdy neříkal, ale asi to cítil sám. Prostě to tak je, jdete domů a pořád nemůžete uvěřit, že je svět vážně takový," uvedl Hamilton.

Přitom prý nešlo o klasické projevy rasismu, jakým musel čelit jeho syn při víkendovém finále formule 1 v Brazílii. Teď už na Hamiltona útočili lidé skrytí za anonymitou tribun i internetu. "Nevěřím, že by to byla rasová záležitost, fakt ne. Ale pokud ano, nechápu to. A asi bych nebyl jediný, koho by takové myšlení šokovalo," prohlásil závodníkův otec v souvislosti s hučením, které se několikrát ozvalo z tribun.

"Tak jako tak, v Anglii by si ani bučení asi nikdo nedovolil. Horší to je s komentáři (na webových stránkách), ale myslím, že jim tenhle víkend ukázal nejlépe, že svět o barvě pleti vážně není," uzavřel Hamilton senior.

Pilot McLarenu musel čelit před finálovým závodem sezóny několika útokům ze strany příznivců Felipeho Massy z Ferrari. Na internetu byla spuštěna stránka, na níž mohli návštěvníci klást britskému jezdci do cesty v Interlagosu fiktivní překážky. Vtipný nápad ale pošpinilo velké množství rasově motivovaných nadávek. Hamilton se též dočkal dárku od brazilského komika Rafinhy Bastose: dresu neoblíbeného fotbalového klubu Vasco da Gama, který má přízvisko "věčně druhý". Od jednoho brazilského novináře pak dostal plyšovou černou kočku jako symbol smůly.

ČTK, Sport.cz

Zrušit


Časová osa: Formule 1