Rubriky:

Atletika

Bolt by podle vědců běžel na OH naplno stovku za 9,55

12. září 2008 10:56 - OSLO

Norští vědci spočítali, že Jamajčan Usain Bolt mohl vylepšit světový rekord v běhu na 100 metrů až na 9,55 sekundy. Tak rychle by podle fyziků z Osla běžel, pokud by nevypustil závěr olympijského závodu v Pekingu. Bolt dvacet metrů před cílem zvolnil, užíval si vítězství, přesto zaběhl světový rekord 9,69 sekundy.

"Za použití fyzikálních výpočtů jsem došli k tomuto číslu. Neberte to číslo ale jako definitivní," prohlásil Hans Eriksen z Institutu teoretické astrofyziky v rozhovoru pro internetové vydání časopisu New Scientist.

K výslednému času vědci dospěli analýzou televizních záběrů a aktuální rychlosti v závěru závodu v podání stříbrného medailisty Richarda Thompsona z Trinidadu a Tobaga.

"Kdyby měl ideální vítr do zad a ideální podmínky, nezvolnil a udržel rychlost až do konce, mohl ten den běžet dokonce 9,52 sekundy," tvrdí vědci. Při olympijském finále foukal běžcům protivítr.

ČTK

Časová osa: Atletika

Běhání v zimě

Zima je pro řadu běžců obdobím nejistoty a nechuti k běhání. Nízké teploty od běhu často odradí, proto je důležité dodržovat základní pravidla. Ať už v zimě hledáte běžeckou motivaci, pilujete techniku běhu nebo hledáte zimní běžecké vybavení, jistě vám poslouží naše tipy a triky, jak se na běh v zimním období připravit a pořádně si ho užít.