Vsetín - Zlín 2:0Stav série 4:1Vsetín postupuje, v baráži vyzve Kladno

Hokejisté Vsetína zvítězili v pátém finálovém utkání play off první ligy nad Zlínem 2:0, sérii ovládli 4:1 na zápasy a v baráži o extraligu vyzvou Kladno. Rozhodující gól dnes vstřelil Erik Hrňa už ve 12. minutě, výhru pojistil ve 47. minutě Vít Jonák.

Vsetínská radost po zápase.

Vsetínští hokejisté, kteří po základní části skončili druzí za Porubou, převzali pohár pro vítěze druhé nejvyšší české soutěže. Na cestě k jeho zisku porazili ve čtvrtfinále Přerov 3:1 na zápasy a v semifinále Jihlavu 4:1.

Baráž o účast v nejvyšší domácí soutěži se bude hrát na čtyři výhry a začne dvojzápasem na ledě posledního mužstva extraligy v Kladně 17. a 18. dubna. Valašský celek ale dosud neví, kde tým Jaromíra Jágra přivítá jako hostitel. Stadion Na Lapači nevyhovuje předpisům pro extraligu a Vsetín teprve hledá vhodné dějiště, kde by baráž odehrál.

„Já jsem favorizoval Porubu, ale tam to z nějakých důvodů nejde. Teď to vypadá, že největším favoritem na pořádání je Brno,“ sdělil novinářům kouč Vsetína Jiří Weintritt.

„Celá série se zlomila u nás doma, kde jsme nevyhráli ani jeden zápas. Dnes jsme zahodili velké šance v závěru druhé třetiny a to rozhodlo,“ řekl na tiskové konferenci zlínský trenér Jan Srdínko.

V úvodu pátého zápasu měli mírně navrch hostující hráči, kteří museli vyhrát, pokud chtěli odvrátit konec sezony. Pečlivá obrana soupeře je ale do střeleckých příležitostí nepouštěla. Naopak ve třetí minutě se dostal do šance po brejku Zabusovs a orazítkoval tyč.

Vsetínu pak pomohla do vedení první přesilová hra. Přihrávku Berzinše zpoza branky napálil bez přípravy Hrňa a Huf nemohl na jeho přesnou ránu k tyči zareagovat. Domácí gól uklidnil, lépe bruslili, vytvářeli tlak na zlínskou obranu, která pak ale přestála druhé početní oslabení v úvodním dějství.

Po přestávce opět zvýšili Berani útočné úsilí, které přetrhlo Köhlerovo vyloučení. To opět vrátilo aktivitu na domácí hokejky, druhý gól měl na holi Matějček, ale trefil jen levou tyč Hufovy branky.

Problémem obou celků byla nedůrazná koncovka. Sedlák ve 32. minutě ve vyložené pozici před Žukovem trefil jen betony vsetínského gólmana, o chvíli později rozvlnil Holík křížnou střelou jen boční síť stejné branky. V závěru třetiny museli domácí vynaložit velké úsilí, aby ubránili první zlínskou přesilovku, v níž Paukku mohl dvakrát vyrovnat.

Skulinky v obraně hledali hosté i ve třetí třetině, v níž měli opět od úvodních minut navrch, ale stále se potýkali s finální fází, v níž na překonání důsledné defenzivy Vsetína recept nenašli. Naopak rychlou a přesnou kombinační akcí se domácí dostali do dvoubrankového vedení. Jonák po krátkém brejku od modré čáry nedal Hufovi šanci.

Hostům v té době zbývalo do konce sezony třináct minut, ale na kompaktní defenzivní blok soupeře nevyzráli ani při power play. Žukov udržel poprvé v sérii čisté konto.

Finále play off první hokejové ligy - 5. zápas:
VHK Robe Vsetín - Berani Zlín 2:0 (1:0, 0:0, 1:0)
Branky a nahrávky: 12. Hrňa (Berzinš, Zabusovs), 47. Jonák (Rob, Klhůfek). Rozhodčí: Kika, Mejzlík - Kokrment, Malý. Vyloučení: 1:4. Využití: 1:0. Diváci: 5400 (vyprodáno). Konečný stav série: 4:1
Vsetín: Žukov - Š. Jenáček, O. Smetana, Teper, Staněk, Larsen, Ondračka, Ďurkáč - Rob, Klhůfek, Jonák - Hrňa, Kratochvil, Hořanský - Š. Bláha, Matějček, Holec - Zabusovs, D. Berzinš, O. Machala. Trenér: Weintritt.
Zlín: Huf - Riedl, Salonen, Warg, Čáp, M. Novotný, M. Zbořil, Talafa - Köhler, Sadovikov, P. Sedláček - Paukku, Holík, Šlahař - Salmio, Werbik, Lang - Z. Sedlák, Süss, M. Novák. Trenéři: Srdínko a Kapuš.