MS v hokeji U20: Kompletní výsledky šampionátu se stříbrnou tečkou českého týmu

Čtvrté místo z loňského šampionátu je zapomenuto. Česká hokejová dvacítka zvládla v kanadském Halifaxu infarktové semifinále vítězstvím proti Švédům 2:1 v prodloužení. Svěřenci trenéra Rulíka si tak v po dlouhých 22 letech zahráli finále MS, kdy v prodloužení nestačili na Kanadu poměrem 2:3. Podívejte se na kompletní výsledky šampionátů.

Čeští junioři obhajují v Kanadě čtvrté místo.

Zlaté medaile letos obhájil kanadský tým, pro který je to historicky již 20. titul. Češi po dlouhých 18 let přivážejí domů stříbrné medaile. Připomeňme, že poslední českou medailí z juniorského MS byl doposud bronz z roku 2005.

Výsledky MS U20

Českému týmu se v zápasech základní skupiny dařilo, jedinou prohru Češi utrpěli se Švédskem. Lvíčata ve skupině obsadila zasloužené první místo, v následném čtvrtfinále pak jasně přehrála výběr Švýcarska 9:1.

Odplatou za loňskou "bramborovou medaili" a letošní porážku ve skupině bylo dramatické semifinále, ve kterém Češi doslova utekli švédskému hrobníkovi z lopaty. Nejprve 39 vteřin před koncem základní hrací doby vyroval Jiříček na 1:1. Po třech gólových švédských tutovkách pak v poslední minutě prodloužení rozhodl svou střelou Kulich.

Obdobné drama nabídlo i finále. Český tým stáhnul dvougólový náskok Kanady až v poslední třetině, díky čemuž mohl zápas postoupit do prodloužení. V něm se již bohužel radovali soupeři zásluhou gólu Guenthera. Česká dvacítka tak přesto přiváží skvělý úspěch v podobě stříbrných medailí.

úterý 27. prosince 19:30Německo - Švédsko 0:1
úterý 27. prosince 22:00Švýcarsko - Lotyšsko 3:2 (PN)
středa 28. prosince 00:30Rakousko - Česko ONLINE 0:9
středa 28. prosince 22:00Slovensko - USA 6:3
čtvrtek 29. prosince 00:30Kanada - Německo 11:2
čtvrtek 29. prosince 17:00Lotyšsko - Finsko 0:3
čtvrtek 29. prosince 19:30Švédsko - Česko 3:2 (PP)
čtvrtek 29. prosince 22:00USA - Švýcarsko 5:1
pátek 30. prosince 00:30Rakousko - Kanada 0:11
pátek 30. prosince 17:00Slovensko - Lotyšsko 3:0
pátek 30. prosince 22:30Německo - Rakousko 4:2
sobota 31. prosince 17:00Švýcarsko - Slovensko 4:3 (PN)
sobota 31. prosince 19:30Česko - Německo 8:1
sobota 31. prosince 22:00USA - Finsko 6:2
neděle 1. ledna 00:30Kanada - Švédsko 5:1

Desítka reprezentačních výběrů se na světovém šampionátu setkala opět v Kanadě, a to na dvou místech. Skupina A, do které spadá i český tým, odehrála skupinové zápasy v Halifaxu. Skupina B svá utkání sehrála v Monctonu. Původním hostitelem šampionátu byla ruská města Novosibirsk a Omsk. Z důvodu rozpoutání válečného konfliktu na Ukrajině ale byla hostitelské zemi pořadatelská práva odebrána.

Tabulky skupin MS U20 2023

Česká hokejová dvacítka se představila, stejně jako tomu bylo loni, ve skupině A. Mladí hokejisté budou muset opět čelit Kanadě, které před několika měsíci podlehli hned dvakrát. Dalším silným skupinovým soupeřem bude Švédsko, které Čechům vystavilo stopku ve výše zmíněném zápase o bronz. Zbývající pětici pak doplní ještě Německo a Rakousko.

Skupinu B tvoří hokejisté USA, kteří šampionát dvacítek ovládli v roce 2021. Dále vicemistři z nedávného šampionátu Finové nebo Švýcaři. Čtvrtým a pátým týmem jsou výběry Slovenska a Lotyšska.

Lotyšsko U20400314:141
Poslední aktualizace údajů: 1.1. 10:00 hod.

Nominace a soupiska českého týmu U20

Trenérská lavice je v aktuální sezoně obsazena hlavním koučem Radimem Rulíkem, který si k sobě přizval asistenty Marka Židlického a Jiřího Kalouse. Vedením brankářů je pověřen Ondřej Pavelec. Kanadskou výpravu ještě rozšíří i kouč seniorské reprezentace Kari Jalonen.

V nominaci aktuálně figuruje 23 hráčů, z toho s7 obránců, 13 útočníků a 3 brankáři. Rovných 16 hráčů má již zkušenosti z předchozích mistrovství světa.

Brankáři
Daniel Král (Bilí Tygři Liberec), Oliver Šatný (Cape Breton Eagles), Tomáš Suchánek (Tri-City Americans)
Obránci
David Špaček (Sherbrooke Phoenix), Jiří Ticháček (Rytíři Kladno), David Jiříček (Cleveland), Aleš Čech (Oulu), David Moravec (Halifax), Tomáš Hamara (Kitchener), Stanislav Svozil (Regina)
Útočníci
Adam Měchura (Tri-City), Jakub Brabenec (Charlottetown), Jakub Kos (Ilves Tampere), Marcel Marcel (Gatineau), Petr Hauser (Sparta Praha), Matouš Menšík (Olomouc), Robin Sapoušek (Energie Karlovy Vary), Jaroslav Chmelař (Providence), Matyáš Šapovaliv (Saginaw), Jiří Kulich (Rochester), Martin Ryšavý (Moose Jaw), Gabriel Szturc (Kelowna), Eduard Šalé (Kometa Brno)
Náhradníci
Marek Alscher (Portland), Lukáš Pajer (Mountfield HK)

Kde sledovat MS U20

Poslední šampionát přenášela Česká televize pouze v případě českých zápasů a následných zápasů semifinále a finále. Lze předpokládat, že tomu tak bude také v rámci aktuálního ročníku.

Přenosy obvykle poskytují také sázkové kanceláře. U některých subjektů je možné přenos sledovat bez poplatků, jiné zase podmiňují stream zaplacením vstupního registračního poplatku či vsazením minimální částky. Zápasy českého týmu můžete sledovat v podobě online reportáží také na Sport.cz.