Rubriky:

MS ve fotbale

Severokorejci prolomili hráz mlčení a slibují Brazílii porážku

9. června 2010 09:22 - JOHANNESBURG

Fotbalisté Severní Koreje před světovým šampionátem poprvé prolomili tradiční bariéru mlčení a hned vzkázali, že se s nimi v Jihoafrické republice musí počítat, byť jsou považováni za jedny z největších outsiderů.

 

Paulo Whitaker, Reuters

Útočník Čong Te-se v Johannesburgu sebevědomě prohlásil, že KLDR v úterý porazí hvězdami nabitý tým Brazílie. Výprava si také přeje, aby fotbalisté pomohli změnit pohled celého světa na svoji zemi.

Severokorejci se na šampionátu objeví po 44 letech a před velkou obnovenou premiérou s Brazílií prý ze soupeře nemají žádný strach. "Bude to samozřejmě velmi těžký zápas, ale my s Brazílií vyhrajeme," prohlásil Čong Te-se.

Fakt, že zpravodaj agentury Reuters zachytil slova severokorejského fotbalisty, je vzácná událost. Severokorejci jsou během fotbalového MS stejně jako třeba jejich výpravy na olympiádách prakticky hermeticky uzavřenou skupinou. Zrušili všechny tiskové konference a žurnalisté jsou odkázáni na to, že fotbalisté možná promluví během přípravy nebo po tréninku.

V úterý tak učinil Čong Te-se, jemuž sebedůvěra zjevně nechybí. Už dříve před mistrovstvím šestadvacetiletý rodák z Japonska tvrdil, že chce v každém utkání na šampionátu vstřelit gól. A teď si troufá i na pětinásobné mistry světa z Brazílie.

S vypjatou hrudí pyšně zvěstoval, že celý svět se v úterý může dočkat velkého překvapení. "Všichni si myslí, že nemůžeme vyhrát. Ale my máme statečná srdce, silného ducha, což nám může pomoci k zázraku," tvrdil Čong Te-se.

 Vzpomínají na rok 1966

Severokorejcům prý jako inspirace poslouží připomínka památného vítězství jejich předchůdců z šampionátu v Anglii v roce 1966, kdy KLDR senzačně zdolala Itálii 1:0. "S tím videem jsem vyrostl. Opravdu chci dokázat něco podobného, překvapit celý svět," líčil Čong Te-se.

Nebojí se ani dalších soupeřů, přestože skupinu G s Pobřežím slonoviny a Portugalskem překřtili experti na skupinu smrti. Severokorejský útočník se však na konfrontaci s dalšími osobnostmi těší.

"Jsem šťastný, konečně si zahraju proti Kaká a (Cristianu) Ronaldovi. Zatím jsem je měl možnost sledovat jen v obýváku v televizi. Teď se vážně těším, až se postavím proti nim přímo na hřišti," poznamenal Čong Te-se.

Útočník japonského Kawasaki, který sice v zemi vycházejícího slunce prožil většinu života, ale nakonec se rozhodl reprezentovat Severní Koreu, zároveň doufá, že se se svými spoluhráči přičiní o to, aby celý svět začal tuto asijskou zemi vnímat jinak než dosud.

KLDR je kritizována za porušování lidských práv diktátorským režimem, mnoho států zemi podezřívá z jaderného zbrojení a odsuzuje její agresivní zahraniční politiku. Čong Te-se to ale všechno rázně odmítl.

"Nikdo o Severní Koreji nic neví, pro všechny to je jen mystérium. Politika a sport jsou dvě odlišné věci a já chci změnit pohled na tuto zemi," uvedl Čong Te-se, který možná i proto jako jediný z týmu komunikuje s médii.

ČTK

Zrušit


Časová osa: MS ve fotbale

Filtr článků - MS ve fotbale